Անհրաժեշտ են ֆրանկոֆոն կամավորներ. հրավիրում ենք համագործակցության
Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության շրջանակներում ֆրանսերեն լեզվին տիրապետող ակտիվ երիտասարդներին կամավորության սկզբունքով հրավիրում ենք ներգրավվելու հայ-ֆրանսիական համագործակցություններին և միջազգային միջոցառման կազմակերպչական աշխատանքներում: Հետաքրքրված անձինք կարող են դիմել Հայաստանի համայնքների միության գրասենյակ՝ իրենց մասին մինչև փետրվարի 5-ը տեղեկատվություն ուղարկելով [email protected] էլեկտրոնային փոստին։
Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցությունը երկու երկրների միջև բարեկամության երկար պատմության մասն է կազմում: Այսօր առկա են շուրջ երեք տասնյակ համագործակցություններ։ Ապակենտրոնացված համագործակցությունը ուղղված է տեղական համայնքների զարգացմանը և նպաստում է հայկական և ֆրանսիական տեղական իշխանությունների փորձի փոխանակմանը և համատեղ նշանակություն ունեցող խնդիրների քննարկմանը: Առաջին Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության Համաժողովը կայացավ Երևանում 2010 թ. հոկտեմբերին: Այն համախմբեց գրեթե երեսուն համայնքներ ներկայացնող 250 մասնակցի, որոնք կենտրոնացան չորս թեմաների շուրջ. տեղական կառավարում և կադրերի պատրաստում, տնտեսական զարգացում, զբոսաշրջություն և գյուղական զարգացում, ֆրանսերենի ուսուցանում, ինչպես նաև համագործակցությունների փոխադարձ բաշխում: Համաժողոի ընթացքում Ֆրանսիայի Միավորված Քաղաքների կողմից ստեղծվեց «Հայաստան» խումբ՝ որի նպատակն է աջակցել հայ և ֆրանսիական տեղական իշխանությունների համագործակցությանը: Հայաստանի համայնքների միության շրջանակներում կազմավորվեց «ֆրանսիա» Խումբը՝ նույն նպատակով։
Ֆրանս-հայկական ապակենտրոնացված համագործակցության երրորդ համաժողովը անց է կացվել 2016թ. դեկտեմբերի 1-ից 2-ը Երևանում: Հայաստանի համայնքների միության և Ֆրանսիայի միավորված քաղաքներ ասոցիացիայի համագործակցությամբ կազմակերպված այս միջոցառումը համախմբել էր ավելի քան 200 մասնակիցների: Համաժողովի ավարտին, 2016 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ընդունված եզրափակիչ Երևանի հռչակագիրը սահմանում է հաջորդ երեք տարվա անելիքները, որպես գերակայություն ընդունելով տարածքների տնտեսական զարգացումը:
Հայ-ֆրանսիական 4-րդ համաժողովը կանցկացվի Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում 2020 թվականի վերջում համախմբելով շուրջ 250 մասնակիցների։

Within the framework of Armenian-French Decentralized Cooperation we invite young French-speaking active volunteers to be engage in Armenian-French partnerships and in the works of organizing international events. Interested parties by February 5 can apply to the office of Union of Communities of Armenia by the following E_mail: eminyeritsyan@hhm.am.
About Armenian-French decentralized cooperation
The Armenian-French decentralized cooperation is part of a long history of friendship between the two countries. Today there are about three dozen collaborations. Decentralized cooperation focuses on the development of local communities and contributes to the exchange of experience of Armenian and French local authorities and discuss issues of common importance. The first Armenian-French Decentralized Conference was held in Yerevan in 2010, in October. It united 250 participants representing nearly thirty communities, focusing on four themes: Local government and staff training; Economic development, tourism and rural development; French teaching, Dual partnerships between communities. During the conference, the "Hayastan" group by the United Cities of France was set up to support the cooperation of Armenian and French local authorities. Within the framework of Union of Communities of Armenia the French Group was formed by the same purpose.
The Third Forum of French-Armenian Decentralized Cooperation was held in 2016. December 1 and 2 in Yerevan. This event, organized by the Union of Communities of Armenia and the Association of Unified Towns of France, brought together more than 200 participants. At the end of the conference, the Final Declaration of Yerevan, adopted on December 2, 2016, defines the next three years as the priority of economic development of the territories.
The Fourth Forum of French-Armenian Decentralized Cooperation, uniting about 250 participants, will be held in Lion, France at the end of 2020.