Հայաստան. աշխատաժողով՝ տեղական և ազգային իշխանությունների միջև խորհրդակցությունների վերաբերյալ
Հայաստանում իր համագործակցային գործողությունների շրջանակներում Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսը կազմակերպում է աշխատաժողով՝ տեղական և ազգային իշխանւթյունների միջև խորհրդակցության մեխանիզմների թեմայով, որը տեղի կունենա 2018թ. սեպտեմբերի 12-ին:
Աշխատաժողովի նպատակն է՝ սկսել երկխոսություն խորհրդակցության տարբեր մեխանիզմների վերաբերյալ, որոնք կարող են հարմարեցվել հայաստանյան համատեքստին, որի երկարաժամկետ նպատակն է՝ կանոնավոր խորհրդակցությունների համար շրջանակի ստեղծումը և երկրում գործուն խորհրդակցական մեխաանիզմի ստեղծումը:
Քննարկումները կանցկացվեն երեք փուլերով՝ խորհրդակցություն իրավական շրջանակի վերաբերյալ, քաղաքական խորհրդակցությունների համար ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների վերաբերյալ՝ Լեհաստանի, Լատվիայի, Սերբիայի և Վրաստանի օրինակով, և Հայաստանում առկա փորձի և ապագա հեռանկարների վերաբերյալ:
Նիստին մասնակցելու են Հայաստանի կառավարության և Ազգային ժողովի, տեղական իշխանությունների և դրանց ասոցիացիաների, ինչպես նաև տեղական իշխանությունների ազգային ասոցիացիաների  ներկայացուցիչներ:
Աշխատաժողովը կազմակերպվում է «Ինստիտուցիոնալ աջակցություն Հայաստանի համայնքների միությանը» պրոյեկտի շրջաանակներում, որն իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի կողմից՝ Շվեյցարիայի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ:

Armenia : Workshop on consultation mechanisms between local and national authorities
In the framework of its co-operation activities in Armenia, the Council of Europe Congress of Local and Regional Authorities is organising a Workshop on consultation mechanisms between local and national authorities, on 12 September 2018, in Yerevan. The workshop aims to launch a dialogue on different consultation mechanisms which can be adapted to the Armenian context, with a longer term objective of establishing a framework for regular consultations and institutionalising a functional consultation mechanism in this country.
The discussions will be organised in three sessions: on the legal framework for consultation - in particular in the light of the European Charter of Local Self-Government; on the institutional mechanisms for political consultations through case studies in Poland, Iceland, Latvia, Serbia and Georgia; and on the existing practice and future prospects in Armenia.
The workshop will be opened by Congress Secretary General Andreas KIEFER, First Deputy Minister of Territorial Administration and Development Vatche TERTERYAN, Deputy Head of the Council of Europe Office in Yerevan Loreta VIOIU, President of the Communities Association of Armenia and Head of the Armenian Delegation to the Congress Emin YERITSYAN, and National Program Officer of the Swiss Cooperation Office South Caucasus Sergey HOVHANNISYAN.
This meeting will bring together representatives of the Armenian Government and the National Assembly, local authorities and their associations, as well as national associations of local authorities in other European countries.
The workshop is organised in the framework of the “Institutional Support for Communities Association of Armenia” project implemented by the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe with the financial support of the Government of Switzerland.