Ընտրությունների ընթացքում վարչական ռեսուրսների չարաշահման կանխարգելման Կոնգրեսի նոր ստուգացուցակը
Վենետիկի հանձնաժողով-ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից վերջերս ընդունված ուղենիշներին համապատասխան՝ Կոնգրեսը իր 32-րդ նստաշրջանի ընթացքում հաստատեց նոր «Տեղական և ռեգիոնալ մակարդակներում ընտրական գործընթացների ընթացքում վարչական ռեսուրսների չարաշահման կանխարգելման միջազգային ստանդարտների և լավագույն փորձերի հետ համապատասխանության ստուգացուցակը»:
Մարտի 29-ին ստուգացուցակի ներկայացմանը զեկուցող Ստյուարտ Դիքսոնը անդրադարձավ տեղական մակարդակում կոռուպցիայի դեմ պայքարի Կոնգրեսի ընդհանուր ծրագրին և ընդգծեց, որ ընտրական գործընթացների ընթացքում վարչական ռեսուրսների չարաշահման ընթացիկ խնդիրը այս տեսանկյունից մեծ խնդիր է: «Հաշվի առնելով այն սերտ կապը, որ առկա է մունիցիպալիտետներում պաշտոնյաների, թեկնածուների, հանրային ծառայողների և քվեարկողների միջև, պետական ռեսուրսների չարաշահումn ընտրությունների ժամանակ հատուկ մտահոգության տեղիք է տալիս»,-նշեց նա: Նոր ստուգացուցակը նպատակ ունի տարբերակել վարչական ռեսուրսների պոտենցիալ չարաշահման ռիսկային ոլորտները՝ գնահատելով իրավական շրջանակի կատարումը և չարաշահման կոնկրետ դեպքերում ուշադրություն հրավիրելով շահառուների վրա:

New Congress‘ Checklist to prevent misuse of administrative resources during elections
Complementary to Guidelines recently adopted by the Venice Commission-OSCE/ODIHR, the Congress approved a new “Checklist for compliance with international standards and best practices preventing misuse of administrative resources during electoral processes at local and regional level” during its 32rd Session in Strasbourg.
In his presentation on 29 March, Rapporteur Stewart Dickson (United Kingdom, ILDG) referred to the Congress’ general programme against corruption at the grassroots’ level and underlined that the recurring problem of misuse of administrative resources during elections which was a pressing issue in this respect. “Given the close links that exist in municipalities between incumbents, candidates, public employees and voters, the misuse of State resources during elections is a particular concern”, he stated. The new Checklist aims at identifying risk areas of potential misuse of administrative resources, assessing the implementation of the legal framework and drawing the attention of stakeholders to specific instances of misuse.