Հայաստանում, Վրաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում տասներկու մունիցիպալիտետներ կիրականացնեն էթիկական, նորարարական և ընդգրկուն գործողություններ
01.03.2017
2017թ. մարտի 1-ին Եվրոպայի խորհուրդը համատեղ համաձայնագրեր ստորագրեց Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի տասներկու մունիցիպալիտետների հետ:
ԻՆչպես նշեց կոնգրեսի Գլխավոր քարուղար Անդրեաս Կիֆերը, սա համայնքապետերին «հնարավորություն կտա որպես տեղական առաջնորդներ նոր ճանապարհ հարթել և կոնկրետ գործողություններ իրականացնել՝ բարելավելու տեղական ժողովրդավարությունը ձեր երկրներում»: Պրն. Կիֆերը ավելացրեց, որ «մենք Տեղական և ռեգիոնալ իշխանությունների կոնգրեսում հպարտ ենք տրամադրելու ձեզ քաղաքական հարթակ և գործառնական շրջանակ այս ճամփորդությունը ձեռնարկելու համար»: Համաձայնագրերը հստակ ցույց են տալիս, որ բոլոր համայնքապետերը «կիսում են նույն արժեքները, այն է՝ ձեր վարչակարգերում կոռուպցիայի դեմ պայքարի և թափանցիկության ու արդյունավետ կառավարման ընդլայնման հանձնառություն», ինչպես ընդգծեց Եվրոպայի խորհրդում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի տեղակալ Ջոս Մենդես Բոտան: Նույն օրը՝ ավելի վաղ, համայնքապետերը իրենց նախաձեռնությունների վերաբերյալ տեսակետներ փոխանակելու հնարավորություն ունեցան իրենց գործընկերների, տեղական ու ռեգիոնալ իշխանությունների ասոցացիաների և փորձագետների հետ՝ ոգեշնչելով նրանց ներգրավվել հետագա քայլերում:

Twelve Municipalities to Implement Ethical, Innovative and Inclusive actions in Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine
01.03.2017
The Council of Europe signed joint agreements with twelve municipalities from Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine on 1 March 2017.
As stated by Andreas Kiefer, Secretary General of the Congress, this will provide the mayors, as local leaders, with the “opportunity to break new ground and implement concrete actions to improve the quality of local democracy in your countries”. Mr Kiefer added that “we, at the Congress of Local and Regional Authorities, are proud to provide you with the political platform and operational framework to embark on this journey”. The agreements clearly show that the mayors “all share the same values – commitment to fighting corruption, and enhancing transparency and good governance in their administrations”, as highlighted by Jose Mendes Bota, Deputy Head of the EU Delegation to the Council of Europe. Previously in the day, the mayors had the opportunity to exchange views on their initiatives with peers, national associations of local and regional authorities and experts, inspiring them to be further engaged in the next steps.
Photos are available here:
https://www.flickr.com/photos/congress-of-local-and-regional-authorities/sets/72157680982056635/with/33222999815/