ՏԻՄ-երում երիտասարդների ներգրավվածությանն ուղղված դասընթաց՝ Աբովյան քաղաքում
«Ազատ քաղաքացի» քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոնը Հայաստանի համայնքների միության հետ համագործակցությամբ, Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի աջակցությամբ շարունակում է կազմակերպել ՏԻՄ-երում ներգրավվածության, դրանց աշխատանքների մոնիտորինգի կարողությունների զարգացմանն ուղղված դասընթացներ Հայաստանի մարզերի երիտասարդների համար: Փետրվարի 16-ին Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքում համայնքի երիտասարդների համար անցկացվեց աշխատաժողով:
Սա ՀՀ մարզերում անցկացվող արդեն 13-րդ աշխատաժողովն էր, որոնցից 11-ն անցկացվել են մարզերում, 2-ը՝ Երեւանում:
Շուրջ 20 երիտասարդներ հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ոլորտի առկա վիճակին և գոյություն ունեցող խնդիրներին:
Նշենք, որ ՏԻՄ ոլորտը եւ դրանում երիտասարդության ակտիվ ներգրավումն առանցքային նշանակություն ունի ցանկացած երկրի համար։
Ծրագրի նպատակն է նպաստել տեղական ինքնակառավարման ոլորտում երիտասարդության ներգրավմանն ու կարողությունների զարգացմանը:

Youth Engagement in the Local Self-Governance. workshop in Abovyan city
On February 16, 2020, “Free Citizen” CISC cooperated by Union of Communities of Armenia organised the workshop for the local youth in the city of Abovyan, Kotayk marz of Armenia.
This is the 13th from the 17 workshops implemented in the framework of the project called “V4 for Youth Engagement in the Local Self-Governance”. Young Civic Activists Capacity Building workshops are dedicated to strengthening young civic activists on engagement with local self-governance, as well as raising awareness among participants on the European Union, Council of Europe, Eastern Partnership, Visegrad 4 format.
20 young civic activists from Abovyan sub-regions of the Kotayk region have participated in the workshop.
During the workshop, the issues were discussed which have been identified by the participants as more relevant for the Youth of their region. A representative of the regional LSG met with youngsters and shared his experience in Local Self-Government. The partners of the Project are GLOBSEC (Slovakia), SALTO Youth Eastern Europe and Caucasus Resource (Poland), AGORA CE (Czech Republic), Budapest Institute for Policy Analysis (Hungary), Union of Communities of Armenia (Armenia).