ԵԽ Կոնգրեսի Մոնիտորինգի հանձնաժողովը կոչ է անում Մոլդովայի իշխանություններին վերանայել անկախ թեկնածուների գրանցման հետ կապված սահմանափակող դրույթները
12.02.2020
Փետրվարի 11-ին Ֆրանսիայի Մեց քաղաքում անցկացող Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի (ԵԽ Կոնգրես) Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստին հաստատվեց 2019 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Մոլդովայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին իրականացված դիտորդական առաքելության արդյունքներն ամփոփող զեկույցի նախագիծը:
Զեկույցի նախագծում ներկայացված է Մոլդովայում տեղական ինքնակառավարման համակարգը, ընտրական համակարգը, նկարագրված է հոկտեմբերի 20-ին Մոլդովայում տեղական ինքնակառավարման ընտրությունների օրվա ընթացքը, քարոզարշավը:
Զեկույցի նախագծում ամրագրված է, որ ընտրությունների ընթացքն ու կազմակերպվածությունը գոհացուցիչ է: Սակայն արձանագրվել են որոշ մտահոգություններ: Կոնգրեսը ողջունում է Մոլդովայի իշխանությունների ջանքերը ուղղված մասնավորապես քաղաքական կուսակցությունների ֆինանսավորման կարգավորումների հետ կապված, ինչպես նաև քարոզարշավի կանոնակարգմանն առնչվող քայլերը: Միևնույն ժամանակ զեկույցի նախագծով կոչ է արվում Մոլդովայի իշխանություններին վերանայել անկախ թեկնածուների գրանցման հետ կապված սահմանափակող դրույթները՝ ապահովելով ընտրության բոլոր մասնակիցների համար մրցակցային հավասար պայմաններ: Մոլդովայի իշխանություններին կոչ է արվում քայլեր ձեռնարկել կանանց ներգրավվածությունը քաղաքականության մեջ ընդլայնելու հարցում և ապահովել նվազագույնը 40 տոկոս ներկայացվածություն բոլոր սեռերի համար: Նաև զեկույցով Կոնգրեսի Մոնիտորինգի հանձնաժողովը հորդորում է Մոլդովայի իշխանություններին նախընտրական քարոզչության ընթացքում ապահովել բոլոր թեկնածուներին հասանելի եթերաժամանակի հավասարությունը:

Congress Monitoring Committee Draft report on Local Elections in the Republic of Moldova
On the occasion of the Monitoring Committee meeting held in Metz, France, on 11 February 2020, the Congress Monitoring Committee approved a draft report on Local elections in the Republic of Moldova (20 October 2019). In the report the local government system, electoral system of Moldova is represented.
Though the Congress welcomes the fact that the polling day was, except some incidents, calm and orderly and the elections were, by and large, effectively administered, following a generally free though rather low key campaign prior to the second round, there are also some concerns such as:
In the light of the above, the Congress invites the authorities to overhaul the legal framework, notably to eliminate inconsistencies and mend loopholes, and further optimise the practical side of electoral management, in particular to:
a. revise the overly restrictive provisions related to the registration of independent candidates in order to provide a level playing field to all contestants running in local elections, notably put the required threshold of collected signatures, as well as other pertinent provisions, in line with Venice Commission’s Code of Good Practice in Electoral Matters;
b. undertake measures to strengthen the participation of women in politics as voters and candidates, notably, through implementation of the legal quota rules on a minimum of 40% for both sexes on the candidate lists and introduction of prioritisation rules for women candidates etc.
c. consider introduction of measures aiming at better participation of candidates for Mayor of the capital city in the pre-election media debates
The draft resolution will be submitted for adoption at the 38th Session of the Congress in Strasbourg, France (17-19 March 2020).