Անցկացվել է «ՀՀ-ում վարչատարածքային փոփոխություններ» թեմայով քննարկում
Դեկտեմբերի 14-ին Հայաստանի համայնքների միության նախաձեռնությամբ անցկացվել է «ՀՀ-ում վարչատարածքային փոփոխություններ» թեմայով քննարկում: Քննարկմանը մասնակցել են Հայաստանի համայնքների ղեկավարներ, համայնքային ծառայողներ:
ՀՀ կառավարությունը հանրային քննարկման է դրել «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Այն տեղադրված է e-draft համակարգում: Հասանելի է հետևյալ հղմամբ https://www.e-draft.am/projects/2902:
Նախագծով նախատեսվում է համայնքների միավորում Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Լոռու, Կոտայքի, Շիրակի մարզերում:
Նախագծով նախատեսված է 186 համայնքի միավորում, ինչի արդյունքում ձևավորվելու է թվով 11 համայնք:
Հեռավար քննարկման ընթացքում համայնքների ղեկավարները, ներկայացուցիչները, Հայաստանի համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանը քննարկել են համայնքների միավորման նպատակահարմարության և միավորման գործընթացին առնչվող հարցեր: Համայնքի ղեկավարներն իրենց ելույթներում հատկապես կարևորել են միավորման գործընթացի հետ կապված համայնքի բնակիչների ձայնը լսելու իրավունքի ապահովումը և որոշումների կայացման հարցում ազգաբնակչության կարծիքի վրա հիմնվելը:
Նրանցից շատերը հարց են բարձրացրել՝ ի՞նչ տրամաբանությամբ և ի՞նչ նպատակահարմարությամբ են որոշվել միավորվող փնջերը, արդյոք նպատակահարմա՞ր է նման իրավիճակում այդ փոփոխություններին գնալը:
Առաջարկ է հնչել ստեղծել մի գնահատող մարմին, որը կգնահատի արդեն խոշորացված համայնքների դրական և բացասական կողմերը:
Դիտարկումներ են եղել այն առիթով, որ օրինակ, ապակենտրոնացումը, որը պետք է ուղեկցեր խոշորացմանը, տեղի չի ունեցել:
Քննարկման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել նման քննարկումների կազմակերպումը և արդեն հանդես գալ համայնքների միասնական ձայնով:

A discussion on "Administrative-territorial changes in the Republic of Armenia" was held
On December 14 a discussion on "Administrative-territorial changes in the Republic of Armenia" initiated by the Union of Communitioes of Armenia was held. The discussion was attended by the community leaders, the representatives of the communities and by the head of Union of Communities of Armenia Emin Yeritsyan.
The RA Government has put for public discussion RA law "On Administrative-Territorial Division of the RA’’. The draft law is available on e-draft system.
The draft law envisages unification of communities in Aragatsotn, Ararat, Armavir, Lori, Kotayk, Shirak marzes.
The draft law envisages the unification of 186 communities and as a result 11 communities will be formed.
During the discussion the community leaders, the representatives of the communities, the head of the Union of Communities of Armenia Emin Yeritsyan discussed the issues related to the expediency of community unification and the unification process.
In their speeches, the community leaders especially emphasized ensuring the right of the community residents to hear the voice of the community in connection with the unification process, and relying on the opinion of the population in making decisions.
Many of them have raised the question: by what logic, by what expediency were the unifying clusters decided, is it expedient to make those changes in such a situation?
It was suggested to create an evaluation body which will evaluate the positive and negative sides of the already enlarged communities.
There have been observations that, for example, the decentralization which should have accompanied with the enlargement has not taken place.
At the end of the discussion, an agreement was reached to continue organizing such discussions and to represent the united voice of the communities.