Եվրոպայի խորհրդի ապագան. ժողովրդավարական հաստատությունների նկատմամբ վստահության վերականգումը՝ տեղական մակարդակում
03.04.2019
«Ներկայիս ժողովրդավարական ճգնաժամի իրավիճակում մեր կարծիքով՝ տեղական հաստատություններն ունեն ռազմավարական դերակատարություն վերականգնել կապը քաղաքացիների և այն  հաստատությունների միջև, որոնք ներկայացնում են նրանց». սա Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի անդամների ուղերձն է՝  ուղղված 47 անդամ երկրների ԱԳ նախարարներին, որոնք մայիսի 16-17-ին հանդիպելու են Հելսինկիում և նախարարական հավաքի շրջանակներում քննարկելու ԵԽ-ի ապագան:
Ապրիլի 2-ին Ստրասբուրգում մեկնարկեց Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի 36-րդ նստաշրջանը: Կոնգրեսի աշխատանքներին մասնակցում է հայկական պատվիրակությունը՝ Հայաստանի համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանի գլխավորությամբ: Նստաշրջանն անցկացվում է «Քաղաքապետերը՝ ժողովրդավարության երաշխավոր» խորագրով:
Ապրիլի 2-ին ԵԽ կոնգրեսը, որը ներկայացնում են 47 անդամների 150.000 տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչներ, լիագումար նիստի ընթացքում ընդունեց առաջարկությունների փաթեթ:
Կոնգրեսի անդամներն ընդգծում են, որ տեղական ժողովրդավարությունը եվրոպական ժողովրդավարության կենտրոնական հենասյունն է, և համայնքային ցանցն այն օղակն է, որի շնորհիվ հնարավոր է պահպանել սոցիալական կապերն ու քաղաքացիների վստահությունը:
Կոնգրեսի անդամների առաջարկությունները պարունակող փաստաթղթի եզրափակիչ հատվածում ամրագրված է. «Այսօր, ինչպես երբեք, իշխանության հավասարակշռության եվրոպական մոդելի պահպանումը պահանջում է ժողովրդավարության մակարդակի բարձրացում եւ նոր սոցիալ-տարածքային դաշնագրի ձեւավորում»:

Future of the Council of Europe – restoring confidence in democratic institutions from the local level up
03.04.2019
In our response to the current democratic crisis, local institutions have a strategic role in restoring the links between citizens and the institutions which represent them. This is the Congress members’ message to the foreign ministers of the 47 member states of the Council of Europe, who are to meet at a ministerial summit in Helsinki on 16 and 17 May 2019 to discuss the future of the Council of Europe.
The recommendation adopted on 2 April 2019 assesses the contribution of the Congress – which represents over 150 000 local and regional authorities throughout the 47 member states of the Council of Europe – as a full partner of the Committee of Ministers and national governments in efforts to promote democracy, human rights and the rule of law at local and regional level.
The Congress members point out that local and regional democracy is a central pillar of European democracy and that the territorial network of municipalities is an asset, capable of preserving the social fabric and reviving citizens’ trust in representative democracy.