«Մենք կշարունակենք աշխատել տեղական ժողովրդավարությունը և ապակենտրոնացումն ուժեղացնելու ուղղությամբ». ԵԽ կոնգրեսի փոխնախագահ
02.02.2021
Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի փոխնախագահ Գանն Մարի Հելգեսենը վստահեցրել է՝ առաջիկա տարիների քաղաքական գերակայությունները մեծ ներուժ են առաջարկում սիներգիայի`միավորված, խաղաղ և ժողովրդավարական Եվրոպա կառուցելու համար: Նա հավաստիացրել է՝ Եվրոպայի ապագան ավելի բարեկեցիկ կլինի քաղաքապետարանների և ռեգիոններիի ներդրման շնորհիվ:
Եվրոպական մունիցիպալիտետների և ռեգիոնների խորհուրդը (CEMR) հունվարի 28-ին տոնեց իր հիմնադրման 70-րդ հոբելյանը: Այս առիթով կազմակերպվել էր «Հորիզոն 2051. տեղական ապագան Եվրոպայի համար» խորագրով միջոցառում: Գանն Մարի Հելգեսենը նաև Եվրոպական մունիցիպալիտետների և ռեգիոնների խորհրդի համանախագահն է: Նա հայտարարել է. «Եվրոպական մունիցիպալիտետների և ռեգիոնների խորհուրդը հաջողել է համագործակցությունների կառուցման գործում: Հիմնական նպատակներից է կառուցել համագործակցություն, որը հիմնված կլինի օժանդակության, տեղական ինքնակառավարման, քաղաքացիների մասնակցության վրա, որի նպատակն է երաշխավորել Եվրոպայի քաղաքացիների որակյալ կյանքը: Նա նաև ընդգծեց՝ Եվրոպական մունիցիպալիտետների և ռեգիոնների խորհրդի՝ Մունիցիպալ ազատությունների կանոնադրությունը, որն ընդունվել է 1953-ին, հող է նախապատրաստել Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի մշական համար:
Խոսելով Եվրոպական մունիցիպալիտետների և ռեգիոնների խորհրդի՝ տասնամյակների գործունեության մասին՝ նա նշեց, որ ասոցիացիան կայուն կերպով զարգացել է՝ միշտ ներկայացնելով տեղական ընտրված ներկայացուցիչների ձայնը: Նաև աշխատանք է տարվել նոր թեմատիկ առաջնահերթությունների մշակման առումով՝ մասնավորապես գենդերային հավասարություն, կլիմայի փոփոխություն, թվայնացում թեմաներոց, որոնք նաև Կոնգրեսի առաջնահերթությունների շարքում են:
Գան Մարի Հելգեսենը նշել է, որ կրկին կենտրոնացման և ավելի պակաս ֆինանսական ինքնավարության միտումը՝ որպես առողջապահական ճգնաժամի հետևանք, ավելի կարևոր են դարձնում CEMR –ի և Կոնգրեսի աշխատանքը: Նա վստահեցրել է. «Մենք կշարունակենք աշխատել տեղական ժողովրդավարությունը և ապակենտրոնացումն ուժեղացնելու ուղղությամբ»:

Gunn Marit Helgesen: “Congress remains fully engaged in its partnership with CEMR, representative voice of associations”
02.02.2021
The Council of European Municipalities and Regions (CEMR) celebrated its 70th anniversary on 28 January 2021 with an event titled “Horizon 2051: Local Futures for Europe”. Speaking at the event, Congress Vice-President Gunn Marit Helgesen, who is also Co-President of the CEMR, congratulated the Council on its success and achievements over the seven decades.
“The Congress and CEMR have maintained a close and fruitful co-operation. A relationship based on common principles and values such as the principle of subsidiarity, local self-government, citizen participation in order to achieve a specific goal, that of guaranteeing a quality of life for European citizens,” stated Ms Helgesen. She also pointed out that the CEMR Charter of Municipal Liberties which was adopted in 1953 paved the way for the development of the European Charter of Local Self-Government.
“Over the past seventy years, the association has grown steadily, speaking out on behalf of local and regional elected representatives and constantly working on new themes such as gender equality, climate change, digitalisation and many others that refer to the sustainable development goals of Agenda 2030 and which are also on the Congress list of priorities,” said the Congress Vice-President.
She underlined that the trend towards recentralisation and less financial autonomy of local and regional authorities as a result of the health crisis makes the common work of the Congress and the CEMR even more important. “We will continue working side by side to strengthen local democracy and decentralisation,” stressed Ms Helgesen.