ԵԽ Կոնգրեսի Բյուրոն և ԵԽ գլխավոր քարտուղարը մտքեր են փոխանակել Կոնգրեսի 41-րդ նստաշրջանին ընդառաջ
Հոկտեմբերի 26-28-ին Ստրասբուրգում անցկացվող Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի (ԵԽ Կոնգրես) 41-րդ նստաշրջանին ընդառաջ հոկտեմբերի 25-ին տեղի է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի և ԵԽ Կոնգրեսի Բյուրոյի հանդիպումը:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը ողջունել է ԵԽ Կոնգրեսի՝ 2021-2026 թվականների առաջնահերթությունները, որոնք հանահունչ են ԵԽ-ի սկզբունքներին: Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը հայտարարել է. «Սկզբունքների այս մացումը խթանում է հիմնական նպատակների իրականացմանը: Մարդու իրավունքների պաշտպանություն, ժողովրդավարություն և  օրենքի գերակայություն չեն կարող ապահովել միայն ազգային կառավարությունները:Դրա համար անհրաժեշտ է նաև տեղական շխանությունների հանձնառությունը, ինչին պետք է ցոիցաբերել աջակցություն և ֆինանսական ներդրում և այս հարցում Կոնգրեսի դերակատարությունը հատկապես կարևոր է»:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչն ընդգծել է հրատապ առաջնահերթությունները, ծագած խնդիրները, որոնք պահանջում են Կոնգրեսի՝ որպես տեղական և տարածքային ընտրված ներկայացուցիչների համագումարի փորձաքննությունը:

The Bureau of the Congress holds an exchange of views with the Secretary General of the Council of Europe
25.10.2021
On the eve of the 41st Session, the Bureau of the Congress held an exchange of views with the Council of Europe Secretary General, Marija Pejčinović Burić, on 25 October 2021.
The Secretary General welcomed the Congress' priorities for 2021-2026, which correspond to those of the Organisation. "This convergence is encouraging in achieving our common goals. The defence of human rights, democracy and the rule of law cannot be achieved by national governments alone. It needs the commitment of the local and regional levels which must be supported and funded, and the role of the Congress is essential in this respect," she said.
Ms Pejčinović Burić highlighted the urgent challenges and the emerging issues that require the expertise of the Congress as an assembly of local and regional elected representatives: human rights and the environment, the fight against fake news and hate speech, the protection of social rights, the situation of LGBTI people, artificial intelligence, the fight against radicalisation and youth participation.