Տեղի է ունեցել «Քաղաքացիների ձայնն ու գործողությունները Հայաստանի խոշորացված համայնքներում» ծրագրի փակման արարողությունը
09 06 2021 09 06 2021
Մայիսի 26-ին տեղի է ունեցել «Քաղաքացիների ձայնն ու գործողությունները Հայաստանի խոշորացված համայնքներում» ծրագրի փակման արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա էր Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավարի տեղակալ Սիլյա Կասմանը: Նա իր ելույթում փաստեց՝ ԵՄ-ն կարևորում է տարածքային և տեղական զարգացումը, հատկապես հեռավոր համայնքների զարգացումը, ինչը ԵՄ առաջնահերթություններից է:
«Քաղաքացիների ձայնն ու գործողությունները Հայաստանի խոշորացված համայնքներում» ծրագիրն իրականացնում է «Համայնքների ֆինանսիստների միավորումը» (ՀՖՄ) «Հայաստանի համայնքների միության» (ՀՀՄ) և «Տեղական ժողովրդավարության գործակալությունների ասոցիացիայի» (ԱԼԴԱ) հետ համատեղ: Ծրագիրը ֆինանսավորում է Եվրոպական միությունը: Ծրագիրն իրականացվել է Հայաստանի 52 խոշորացված համայնքներում: Նպատակն է խթանել տեղական զարգացումը զբոսաշրջության միջոցով: Ծրագիրն իրականացվել է համայնքային, միջհամայնքային և մարզային մակարդակներում:
Համայնքների ֆինանսիստների միավորման նախագահ Վահան Մովսիսյանի վստահեցմամբ՝ փորձել են ամեն ինչ անել, որ տեղական մակարդակում հիմք դրվի տուրիզմի և տնտեսական զարգացման համար: «Տեղական ժողովրդավարության գործակալությունների ասոցիացիայի» գլխավոր քարտուղար Անտոնելլա Վալմորբիդան կարևորեց տեղական իշխանությունների, մասնավոր սեկտորի և քաղաքացիական հասարակության համագործակցությունը:
Հայաստանի համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանը բարձր գնահատեց ԵՄ-ի աջակցությունը տեղական իշխանություններին ու կարևորեց այն, որ տեղական իշխանությունները նաև եվրոպական աջակցության հասցեատեր լինեն, քանի որ կարող են ավելի մեծ հանձնառություններ վերցնել, քան ունեն:
Ծրագրի փակման հանդիսավոր արարողությունից հետո անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման հնարավորություններին և մարտահրավերներին հետհամաճարակային պայմաններում: Պանելային քննարկումների ընթացքում Արևելյան գործընկերության երկրների գործընկերները ներկայացրել են զբոսաշրջության զարգացման ոլորտը, վրացի գործընկերները ներկայացրել են վրացական լավագույն փորձը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ում նորարարական զբոսաշրջության զարգացման լավագույն փորձին տեղական մակարդակում:

Closing ceremony of the Citizens Voice and Actions on Local Development in Consolidated Communities in Armenia was held
09 06 2021 09 06 2021
On May 26 the closing ceremony of the Citizens Voice and Actions on Local Development in Consolidated Communities in Armenia was held.
The project is designed to enhance the capacity of recently consolidated communities in designing and implementing people-centred and sustainable local projects that promote outdoor activities and local tourism in consolidated communities.
The closing ceremony was attended by Silja Kasmann, Deputy Head of Cooperation Section, Delegation of the European Union to Armenia. In her speech she stated that the EU attaches importance to territorial and local development, especially the development of remote communities, which is one of the EU's priorities.
Vahan Movsisyan, the President of the Community Finance Officers Association of Armenia (CFOA) assured that they tried to do everything possible to lay the foundation for tourism and economic development at the local level.
Antonella Valmorbida, Secretary General European Association for Local Democracy (ALDA) stated that especially it’s important the cooperation of local authorities, the private sector and civil society.
Emin Yeritsyan, the president of the Union of Communities of Armenia praised the EU's support to local authorities and stressed that local authorities should also be the target of European assistance, as they can make bigger commitments than they have.
After the closing ceremony the opportunities and challenges to tourism development in Armenian in Post-Covid-19 period were represented. During the panel discussions the issues were discussed such us opportunities of tourism development in Eastern Partnership countries, tourism development in Armenia under new realities, best practices from Georgian experience in tourism development and post-covid recovery plans, showcase of best practices at community level.