Ստրասբուրգում մեկնարկել է Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի 36-րդ նստաշրջանը
03.04.2019
Ապրիլի 2-ին Ստրասբուրգում մեկնարկեց Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի 36-րդ նստաշրջանը: Կոնգրեսի աշխատանքներին մասնակցում է հայկական պատվիրակությունը՝ Հայաստանի համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանի գլխավորությամբ:
Նստաշրջանն անցկացվում է «Քաղաքապետերը՝ ժողովրդավարության երաշխավոր» խորագրով: Կոնգրեսի լիագումար նիստի ընթացքում կանցկացվի այս թեմայով քննարկում: Կոնգրեսին կհյուրընկալվի Ֆինլանդիայի կապի և հաղորդակցության նախարար Աննա Բերները, Ֆինլանդիայի՝ Նախարարների կոմիտեում նախագահության անունից: Կոնգրեսում ելույթ կունենան ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդն ու ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի Պասկիեն: Կոնգրեսի ուշադրության կենտրոնում կլինեն քաղաքապետերի դեմ ճնշումները: Այս թեմայով նախատեսված են մի շարք քննարկումներ:
Ապրիլի 2-4-ին Կոնգրեսը նստաշրջանի աշխատանքների ընթացքում կքննարկի հարցեր, որոնք վերաբերում են համայնքների՝ քաղաքային-գյուղական բաժանմանը, համայնքների ֆինանսավորման խնդիրներին, համայնքային ծատայողների էթիկական հարցերին, տեղական և տարածքային ընտրված ներկայացուցիչների ֆինանսական փոխհատուցմանն և անկախության հարցին:

The members of the Congress of local and regional authorities of the Council of Europe will meet from 2 to 4 April 2019 in Strasbourg, France, at their 36th session, with "Mayors safeguarding democracy" as this year's theme. A debate will be held on this topic, with the participants including Ignacio SANCHEZ AMOR, Spanish Secretary of State of Territorial Policy.
The Minister of Transport and Communications of Finland, Anne BERNER, will address the members of the Congress on behalf of the Finnish chairmanship of the Committee of ministers, on 3 April, as well as the Secretary General of the Council of Europe, Thorbjørn JAGLAND and the President of the Parliamentary Assembly, Liliane MAURY PASQUIER, on 4 April.
Given the difficulties faced by local and regional authorities and their elected representatives, the Congress members will hold a series of debates focusing on "Mayors under pressure". The questions of addressing the urban-rural divide and the financial compensation of local and regional elected representatives in the exercise of their office will also be the focus of specific debates and, building on the efforts of the Congress to promote ethics in public service, the members will hold debates on fighting nepotism within local and regional authorities, protecting whistle-blowers and open governments at regional level.