«COVID-19 համավարակը հաղթահարելու համար անհրաժեշտ են միավորված ջանքեր կառավարության բոլոր մակարդակներում». Անդերս Կնապե
04.06.2020
Հունաստանի՝ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահության կողմից կազմակերպված «Մարդու կյանքի և հանրային առողջության պաշտպանությունը համաճարակի համատեքստում» թեմայով տեսակապի միջոցով անցկացվող համաժողովին Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի (ԵԽ Կոնգրես) նախագահ Անդերս Կնապեն COVID-19  համավարակի դեմ պայքարում կարևորեց կառավարության բոլոր մակարդակներում ջանքերի միավորման անհրաժեշությունը:
ԵԽ կոնգրեսի նախագահը հայտարարեց. «Դիմակայելով COVID-19 համավարակին՝ քաղաքներն ու ռեգիոնները ստիպված էին հրատապ արձագանքնել, որքան հնարավոր է լինել մոտ համայնքի բնակիչներին: Կոնգրեսը հավաքագրել է համայնքների, գործընկեր կազմակերպությունների և ցանցերի գործողությունների օրինակներ, որպեսզի դրանցով կիսվի տեղական և տարածքային դերակատարների հետ»:
Նա ներկայացրեց Կոնգրեսի համացանցային հարթակը, որտեղ տեղադրված է ողջ տեղեկատվությունը: Անդերս Կնապեն նշեց՝ ինչպես բոլոր դերակատարները, որոնք առճակատվել են համավարակի հետ, Կոնգրեսը ևս ստիպված էր վերանայել իր աշխատանքային մեթոդները՝ հենվելով թվային գործիքների վրա: Նա նշեց տեղական և տարածքաին իշխանությունների ըն տրված ներկայացուցիչների հետ հեռավար հաղորդակցության մասին, 47 անդամ երկրների պատվիրակությունների քարտուղարների հետ փորձի փոխանակումը և երիտասարդ պատվիրակների համար վեբինարների կազմակերպումը:
Այնուհետև տեղեկացրեց, որ ԵԽ Կոնգրեսի Բյուրոյի նիստը ևս տեղի կունենա հեռավար եղանակով՝ հունիսի 9-ին: Կոնգրեսի նախագահն անդրադարձ կատարեց նաև Եվրոպայի տարածքում տեղական ժողովրդավարության զարգացման հետ կապված խնդիրներին` մասնավորապես հիշեցնելով Թուրքիայի հարավ-արևելքում  ընտրված ղեկավարների լիազորությունների շարունակական դադարեցման նախադեպերը, Լատվիայում իրավիճակը: Հիշեցրեց՝ Կոնգրեսը կոչ է արել երկրի իշխանություններին դադարեցնել երկրում ընթացող վարչատարածքային բարեփոխումները և կազմակերպել համապատասխան խորհրդատվություն:
Անդերս Կնապեն հայտնեց, որ Կոնգրեսը COVID-19 համավարակի համատեքստում կարևորել է մի շարք թեմաներ, որոնց առաջիկայում անդրադարձ կկատարվի: Մասնավորապես Կոնգրեսի հանձնաժողովները (21-ը սեպտեմբերի, 2020) կկազմակերպեն քննարկումներ և Կոնգրեսի հաջորդ նստաշրջանին (27-29-ը հոկտեմբեր, 2020) տեղի կունենան քննարկումներ տեղեկան ընտրությունների հետաձգման, իրավասությունների տրամադրման հարցում փոփոխությունների կատարման, քաղաքապետարաններին լրացուցիչ պարտականությունների՝ առանց անհրաժեշտ միջոցների տրամադրման,  տեղական և տարածքային ինքնակառավարման մարմինների նկատմամբ ընդհանուր սկզբունքների կիրառման թեմաների վերավերյալ:
Այս քննարկումների արդյունքները կներառվեն Կոնգրեսի՝ 2021-2026 թ.թ.-ի առաջնահերթություններում և կծառայեն հիմք Կոնգրեսի՝ ԵԽ-ի աշխատանքում ներդում ունենալու և ստացած դասերի ու հետհամաճարակային ժամանակահատվածում ճկուն հասարակություն կառուցելու հարցում: Ամփոփելով Անդերս Կնապեն հայտարարեց. «Առաջիկա ամիսներին կառավարության բոլոր մակարդակների համար առաջնահերթությունը պետք է լինի ճգնաժամը հաղթահարելուն ուղղված միավորված ջանքերի ներդրումը, որպեսզի օգնեն քաղաքացիներին և նրանց նախապատրաստեն COVID-19-ի հետևանքներին: Կոնգրեսը, որը ներկայացնում է տեղական և տարածքային իշխանությունների ներկայացուցիչներին, պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ Աթենքում 2020 թվականի նոյեմբերին կայանալիք նախարարների կոմիտեի նստաշրջանին»:

Anders Knape: "Joining forces at all levels of government to overcome the COVID-19 crisis”
Congress President Anders Knape spoke at the inter-institutional meeting on "Protection of human life and public health in the context of a pandemic", organised by the Greek Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe, on 3 June 2020, by video conference.
"In the face of the COVID-19 crisis, cities and regions had to react urgently to provide concrete responses, as close as possible to the citizens," he stressed. "The Congress has collected these examples of actions on the ground, as well as those of partner institutions and networks, in order to share them with local and regional actors," he explained, presenting the COVID-19 web platform launched by the Congress.
"Like all actors confronted with the COVID-19 crisis, we have had to review our working methods by relying on digital tools," said Anders Knape. In particular, the Congress pursued remote contacts with local and regional elected representatives, organised exchanges with the secretaries of delegations from the 47 Member States, and launched a series of webinars for young delegates. The meeting of the Bureau of the Congress, which is currently being prepared, will also be held by video conference on 9 June.
With regard to the situation of local democracy in Europe, the President of the Congress referred to his video exchanges with elected representatives such as the Mayor of Istanbul and the concern he expressed in a statement about the suspension of mayors in south-east Turkey and the ongoing undermining of local self-government in the country during the pandemic. The situation of local democracy in Latvia was also an issue of concern for the Congress which called for the suspension of the territorial reform under way in the country to allow adequate consultation.
"In the framework of its future work, the Congress will examine several issues that have been highlighted in the context of the COVID-19 crisis," said Anders Knape. In particular, Congress members will hold debates in committees (21 September 2020) and at the next session (27-29 October 2020) on themes including the postponement of local elections, the management of (temporary) changes in the distribution of competences, the transfer of additional responsibilities to municipalities without the necessary means, and the general application of the principles of local and regional self-government.