Վիշեգրադում տեղի է ունեցել Եվրոպայի Խորհրդի Կոնգրեսի Բյուրոյի նիստը
Հոկտեմբերի 4-5-ին տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի (ԵԽ Կոնգրես) Բյուրոյի նիստը Վիշեգրադում՝ Հունգարիայում:
Բյուրոյի նիստի ընթացքում քննարկվել է մի շարք անդամ երկրներում տեղական և տարածքային մակարդակում ժողովրդավարության վիճակը:
Բյուրոն մտահոգություն է հայտնել Թուրքիայում իրավիճակի հետ կապված, որտեղ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները՝ ԵԽ Կոնգրեսի նախկին անդամներ Նուրհայաթ Ալթունը և Լեյլա Գյովենը երկարաժամկետ կալանքի տակ են:
Բյուրոն իր մտահոգությունն է հայտնել նաև Բելառուսում իրավիճակի հետ կապված:
ԵԽ Կոնգրեսի Բյուրոն նաև վերահաստատել է, որ դիտորդական առաքելություն կիրականացնի Դանիայում և Հայասանում առաջիկայում սպասվող ՏԻմ ընտրություններին:
Բյուրոյի անդամները նաև մասնակցել են թեմատիկ քննարկումների Կոնգրեսի գործունեության, ռեսուրսների և աշխատանքային մեթոդների մասին:

Congress Bureau met in Visegrád, Hungary
The Congress Bureau met in Visegrád, Hungary, on 4 and 5 October 2021 to discuss the situation of local and regional democracy in several member states.
The Bureau expressed concern about the situation in Turkey, where opposition politicians are in long-term detention – including Nurhayat Altun and Leyla Güven, two former Congress members. The Bureau also shared its concerns regarding the situation in Belarus, especially regarding the dissolution of the Lev Sapieha Foundation, an organisation of independent experts on local self-government which had enjoyed guest observer status with the Congress since 2001.
The Bureau took note of the reports on the Congress observations of the recent local and regional elections in Morocco as well as the local elections in Georgia. It confirmed the Congress’ participation in observing the forthcoming regional elections in Denmark and the elections of the local self-government bodies in Armenia.