Տեղի է ունեցել ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանության և Հայաստանի համայնքների միության միջև դրամաշնորհային ծրագրի պայմանագրի ստորագրման արարողությունը
19.03.2021
Մարտի 19-ին Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում Դիլիջանի քաղաքապետի պաշտոնակատար Դավիթ Սարգսյանի, ծրագրի գործընկերի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանության և Հայաստանի համայնքների միության միջև դրամաշնորհային ծրագրի պայմանագրի ստորագրման արարողությունը։
Հայաստանի համայնքների միության կողմից մշակված «Դիլիջանում խոցելի խմբերի ներկայացուցիչներին աջակցելու համար սոցիալական ձեռնարկատիրության և մասնագիտական ուսուցման կենտրոնի ստեղծում» ծրագրի գործընկերներն են «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» հ/կ-ն, «Հայաստանի սոցիալական ձեռնարկությունների ասոցիացիան», «Միջմշակութային հետազոտությունների, ուսուցման և երկխոսության միջազգային կենտրոն» հ/կ-ն, «ԵՊՀ ձեռներեցության զարգացման կենտրոն»-ը:
Մարտի 19-ին տեղի է ունեցել ծրագի պաշտոնական մեկնարկի արարողությունը: Ծրագրի շրջանակներում խոցելի՝ մասնավորապես հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար Դիլիջանում կստեղծվի սոցիալական ձեռնարկատիրության և մասնագիտական ուսուցման կենտրոն։
Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադան կարևորել է սոցիալական ձեռնարկությունների մասնակցությունը կայուն ապագա ստեղծելու գործում՝ դրանք բնորոշելով որպես քաղաքացիների բարեկեցությունը խթանող հիմնական կազմակերպություններ: Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանը մասնավորապես նշել է. «Զբոսաշրջային մեծ ներուժ ունեցող Դիլիջանում ստեղծվելիք Լանդրոմատ ՍՁ սրճարանը նպատակ ունի կայուն զբաղվածության հնարավորություններ ստեղծել հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար: Այս եզակի կենտրոնը կծառայի և՛ որպես սոցիալական ձեռնարկատիրության օրինակ, և՛ որպես գիտելիքների փոխանակման ու վերապատրաստման կենտրոն: Արդյունքում ծրագիրը կունենա տարեկան ավելի քան 360 շահառու»:
Հայաստանի համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանը վստահություն է հայտնել, որ նախաձեռնությունը հաջողություն կունենա, քանի որ ծրագրում ընդգրկված են ոլորտի ամենափորձառուները։ Միության նախագահը մասնավորապես նշել է. «Ծրագիրը հավակնում է դառնալ մոդելային. Տավուշում, Դիլիջանում գործելու դեպքում պետական, տեղական և մասնագիտական մարմինների միջև համագործակցությունը կարող է դառնալ մուլտիպլիկատիվ և տարածվել այլ շրջաններում»:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Դիլիջանում hիմնվելիք կենտրոնը կնպաստի աշխատաշուկայում անմրցունակ անձանց հետ տարվող հետևողական աշխատանքների իրականացմանը՝ մասնագիտական հմտությունների ձեռքբերման և կայուն աշխատանք գտնելու նոր հնարավորությունների ստեղծման միջոցով:
Կողմերը հույս են հայտնել, որ Հայաստանի համայնքների միության կողմից մշակված «Դիլիջանում խոցելի խմբերի ներկայացուցիչներին աջակցելու համար սոցիալական ձեռնարկատիրության և մասնագիտական ուսուցման կենտրոնի ստեղծում» ծրագիրը արդյունավետ քայլ կլինի Հայաստանի կայուն համայնքային զարգացման համար։

The Signing Ceremony of the Grant Project Between the Embassy of Japan in Armenia and the Union of Communities of Armenia took place
19.03.2021
On March 19 in the Ministry of Labor and Social Affairs the signing ceremony of the grant project for Establishing Social Entrepreneurship and Vocational Training Center to Support Vulnerable People in Dilijan agreement between the Embassy of Japan in Armenia and the Union of Communities of Armenia took place with the participation of the acting mayor of Dilijan Davit Sargsyan.
The partners of the project called “Establishing Social Entrepreneurship and Vocational Training Center to Support Vulnerable People in Dilijan” are “Armenian Lawyers’ Association”, “The Association of Social Enterprises of Armenia”, “Intercultural Research and Development” center, YSU Entrepreneurship Development Centre.
The launching of the prօject took place. Within the framework of the program, a social entrepreneurship and vocational training center will be established in Dilijan for vulnerable people, particularly people with disabilities.
Ambassador of Japan to the Republic of Armenia Jun Yamada emphasized the importance of social enterprises in creating a sustainable future, identifying them as key organizations that promote the well-being of citizens. The Ambassador particularly noted: “The Landromat-café to be established in Dilijan with great tourism potential aims to create sustainable employment opportunities for people with disabilities. This unique center will serve as an example of social entrepreneurship, as a center for knowledge exchange and training. As a result, the program will have more than 360 beneficiaries a year”.
The president of the Union of Communities of Armenia Emin Yeritsyan expressed confidence that the initiative will be successful, as the most experienced in the field are included in the program. Emin Yeritsyan particularly noted. "The program aspires to become a model. In case of operating in Tavush, Dilijan, the cooperation between state and local "professional bodies" can become animated and spread to other regions".
The minister of Labor and Social Affairs Rouben Sargsyan expressed hope that the Dilijan-based center will facilitate post-employment work with people uncompetitive in the labor market by acquiring professional skills and creating new opportunities to find sustainable employment.
The parties expressed hope that the project “Establishing Social Entrepreneurship and Vocational Training Center to Support Vulnerable People in Dilijan” developed by the Union of Communities of Armenia will be an effective step for the sustainable community development of Armenia.