Ներկայացվել են ԵՄ ֆինանսավորմամբ Տավուշի մարզում իրականացված միջհամայնքային ծրագրերը
Մայիսի 27-ին տեղի ունեցավ «Քաղաքացիների ձայնն ու գործողությունները Հայաստանի խոշորացված համայնքներում» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ Տավուշի մարզում իրականացված ենթադրամաշնորհային ծրագրերի ներկայացմանը նվիրված մարզային առցանց հանդիպում:
Մասնակցում էին ՀՀ տարբեր խոշորացված համայնքների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին «Քաղաքացիների ձայնն ու գործողությունները Հայաստանի խոշորացված համայնքներում» ծրագրի շրջանակներում Տավուշի մարզում իրականացված միջհամայնքային ծրագրերը:
«Քաղաքացիների ձայնն ու գործողությունները Հայաստանի խոշորացված համայնքներում» ծրագիրն իրականացնում է «Համայնքների ֆինանսիստների միավորումը» (ՀՖՄ) «Հայաստանի համայնքների միության» (ՀՀՄ) և «Տեղական ժողովրդավարության գործակալությունների ասոցիացիայի» (ԱԼԴԱ) հետ համատեղ: Ծրագիրը ֆինանսավորում է Եվրոպական միությունը:
Ծրագրի նպատակն է ընդլայնել խոշորացված համայնքների կարողությունները մարդակենտրոն և կայուն տեղական զարգացմանն ուղղված ծրագրերի մշակման հարցում: Այն նաև միտված է վեր հանել համայնքների ոչ բավարար կարողությունների խնդիրը՝ տեղական զարգացումը կայուն, մասնակցային և հաշվետու ձևով խթանելու, կառավարության բարեփոխումներին աջակցելու և դրանց հետ կապված տարբեր մարտահրավերներ բարձրաձայնելու համար։
Նշենք, որ քննարկումների ընթացքում ներկայացվել են Լոռու, Շիրակի, Արագածոտնի և Գեղարքունիքի մարզերում իրականացված ծրագրերը: Առցանց քննարկումներին մասնակցել են համայնքների շուրջ 80 ներկայացուցիչներ:
Առցանց հանդիպումների նպատակն է համայնքների համար ստեղծել փորձի փոխանակման հնարավորություն, մոտիվացնել մյուս համայնքներին, իրականացված ծրագրերի, գաղափարների կրկնօրինակման հիմքը դնել, դրանք վերածել միջհամայնքային, ինչպես նաև պետական ծրագրերի:
Համայնքային և միջհամայնքային ծրագրերի ներկայացումից հետո Տուրիզմի զարգացման փորձը Հյուսիսային Մակեդոնիայի Սկոպյե համայնքի օրինակով  ներկայացրեց Տեղական ժողովրդավարության գործակալությունների ասոցիացիայի (ԱԼԴԱ) ծրագրերի համակարգող Իվանա Վելկովան:

EU funded inter-community programs implemented in Tavush region were represented
On May 27 the online regional meeting devoted to the presentation of the sub-grant programs of Tavush region was held. The representatives of all enlarged communities of Armenia participated in the online meeting. The inter-community programs implemented in Tavush region were represented.
The project is designed to enhance the capacity of recently consolidated communities in designing and implementing people-centred and sustainable local projects that promote outdoor activities and local tourism in consolidated communities. The competition targeted the enlarged communities of Shirak, Lori, Tavush, Gegharkunik and Aragatsotn marzes.
7 inter-community cooperation programs were funded in the field of local tourism development.
The aim of online meetings is to create an opportunity for communities to exchange experience, motivate other communities, lay the ground for duplication of implemented programs and ideas, turn them into inter-community as well as state programs.
During the discussions, the programs implemented in Lori, Shirak, Aragatsotn and Gegharkunik marzes were presented. About 80 community representatives participated in the online discussions.
At the end of the meeting Ivana Velkova, by the example of Skopje community represented the European good practice in tourism development sphere.