ՀՀ ԱԺ հայտարարությունը 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան դատապարտելու վերաբերյալ
28.09.2020
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի Հանրապետության՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիան եւ լայնամասշտաբ զինված հարձակումը, որով կոպտորեն ոտնահարվել է միջազգային վեճերը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելու սկզբունքը:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության այս հանցավոր գործողությունները, այդ թվում՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներով խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորումը, քաղաքացիական բնակչության եւ օբյեկտների նկատմամբ ոչ ընտրողական հարձակումները, դրանց նախորդած ագրեսիան Տավուշում 2020 թվականի հուլիսին, մշտական ռազմատենչ ու հայատյաց հռետորաբանությունը, որոնք նպատակ են հետապնդում հայաթափել Արցախի Հանրապետությունը, մեկ անգամ եւս փաստում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունը իրական սպառնալիք է արցախահայության գոյությանը, Արցախի եւ Հայաստանի Հանրապետությունների, ամբողջ հայ ժողովրդի, ինչպես նաեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար: Ուստի հայկական զինված ուժերի ինքնապաշտպանական բոլոր գործողություններն ուղղված են այս վտանգի չեզոքացմանը:
Քաղաքացիական բնակչության՝ ծերերի, երեխաների, կանանց դեմ ռազմական գործողություններ վարելը արգելված է ոչ միայն միջազգային իրավունքով, այլեւ բոլոր քաղաքակրթություններում, համաշխարհային բոլոր կրոններում եւ դավանանքներում:
Միջազգային հանրությունը պարտավոր է գործուն քայլեր ձեռնարկել զսպելու ոչ միայն Ադրբեջանի կողմից ծավալվող ագրեսիան, այլեւ նրա դաշնակից Թուրքիայի շարունակական նկրտումները՝ միջամտելու Արցախյան հակամարտությանը, որոնք կհանգնեցնեն տարածաշրջանի ծայրաստիճան ապակայունացմանը՝ անմիջական սպառնալիք ստեղծելով միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը:
Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ իրականացվող՝ Ադրբեջանի այս արկածախնդրությունը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է, որն անպայմանորեն պետք է արժանանա միջազգային հանրության իրավաքաղաքական գնահատականին:
Մենք պահանջում ենք իրերը իրենց անուններով կոչել. հստակորեն արձանագրել ավտորիտար Ադրբեջանի կողմից ժողովրդավար Արցախի Հանրապետության դեմ իրականացվող ագրեսիան, սահման գծել մարդասիրության եւ մարդատյացության միջեւ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է, որ հայկական կողմը մշտապես հավատարիմ է մնացել հակամարտության խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, միեւնույն ժամանակ, լինելով Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորը, չի վարանի ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ պաշտպանելու արցախահայերի անվտանգությունը եւ ինքնորոշման կամարտահայտությունը:

Statement by the National Assembly of the Republic of Armenia Condemning the Military Aggression Unleashed by Azerbaijan against the Artsakh Republic on September 27, 2020
The National Assembly of the Republic of Armenia strongly condemns the military aggression and large-scale armed attack unleashed by the Republic of Azerbaijan against the Artsakh Republic in the morning of September 27, 2020, which grossly violated the principle of resolving international disputes exclusively by peaceful means.
These criminal actions by the military-political leadership of Azerbaijan, including the targeting of peaceful settlements with large-caliber weapons, indiscriminatory attacks on civilians and civilian infrastructures, as well as the previous aggression in Tavush in July 2020, constant belligerent and anti-Armenian rhetoric aimed at eviction of Armenians from Artsakh once again prove that the Azerbaijani government is a real threat to the existence of the Armenians of Artsakh, the security of the Artsakh Republic and the Republic of Armenia, the whole Armenian nation, as well as the security of the whole region. Therefore, all self-defense operations carried out by the Armenian Armed Forces are aimed at neutralizing this danger.
Military actions against the civilian population - the elderly, children, women are prohibited not only by the international law, but in all civilizations, all world religions and confessions.
The international community must take active measures to restrain Azerbaijani aggression as well as Turkish continuous aspirations to intervene in the Nagorno-Karabakh conflict that will lead to the extreme destabilization in the region, posing a direct threat to international peace and security.
Such kind of adventurism by Azerbaijan, carried out with the apparent support of Turkey, is a gross violation of international law, which must receive the targeted legal-political assessment by the international community.
We urge our international partners to unequivocally condemn this aggression of authoritarian Azerbaijan against democratic Artsakh and call on international community to draw a distinction between hatred and humanity.
The National Assembly of the Republic of Armenia reaffirms that the Armenian side remains committed to the peaceful settlement of the conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. At the same time, as the guarantor of the security of the Artsakh Republic, Armenia will not hesitate to take all the necessary measures to protect the security of the Artsakh Armenians as well as the expression of the will of self-determination.