Տեսակոնֆերանս՝ ԵԽ Կոնգրեսի ազգային պատվիրակությունների քարտուղարների մասնակցությամբ
Ապրիլի 30-ին Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի քարտուղար Անդրեաս Կիֆերն անցկացրեց ԵԽ Կոնգրեսի ազգային պատվիրակությունների քարտուղարների մասնակցությամբ տեսակոնֆերանս:
Նա ներկայացրեց COVID-19 համաճարակի համատեքստում Կոնգրեսի գործունեությունը և գործողությունները, որոնք բխում են Բյուրոյի որոշումից: Մասնավորապես դրանք կապված են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների և մոնիտորինգային առաքելությունների իրականացման վերակազմակերպման հետ:
Ազգային պատվիրակությունների քարտուղարները ներկայացրին այն նախաձեռնությունները, որոնք իրականացվել են ազգային իշխանությունների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից՝ համավարակին դիմակայելու համար: Նրանք հատկապես շեշտեցին առողջապահական համակարգին առնչվող խնդիրները, ինչպես նաև բարձրաձայնեցին ճգնաժամի սոցիալական և տնտեսական ազդեցության մասին:
COVID-19 համավարակի հետ կապված տեղական և տարածքային իշխանությունների կողմից գրանցված փորձառությունն ու գործողությունները կմիավորվեն մեկ միասնական հարթակում, որը հասանելի է Կոնգրեսի կայքէջում:
Տարբեր երկրների տեղական ինքնակառավարման մարմինների փորձը վկայում է այն մասին, որ որքան հնարավոր է շուտ պետք  է վերադառնալ բնականոն գործունեության, որպեսզի պահպանվի ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքներն ու օրենքի գերակայություն: Տեսակոնֆերանսի մասնակիցներն ընդգծեցին ազգային ասոցիացիաների և Կոնգրեսի անդամների դերակատարությունն այս հարցում, որոնք պետք է երկխոսության մեջ լինեն, ինչպես կառավարությունների, այնպես էլ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրված ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի վստահ լինեն, որ տարվող ազգային քաղաքականությունն արդյունավետ է և որքան հնարավոր է մոտ համայնքների բնակիչներին:
Տեսակոնֆերանսի ընթացքում կարևորվեց նաև փակ սահմանների պայմաններում անդրասահմանային մակարդակում համագործակցության ապահովման մշակման հարցը:

Video conference with the Secretaries of delegation of the Congress
The Secretary General of the Congress, Andreas Kiefer, and members of the Congress Secretariat held a video conference with the Secretaries of the national delegations on 30 April 2020.
Andreas Kiefer presented the functioning and activities of the Congress in the context of the crisis of COVID-19 following the decisions taken by the Bureau. They mentioned, in particular, the reorganisation of the monitoring missions of the European Charter of Local Self-Government and the issue of local and regional elections in the countries concerned.
The Delegation Secretaries presented an overview of the initiatives undertaken by their national authorities and by local and regional authorities to address the health crisis. They emphasised the strong concerns about the human, but also social and economic cost of this unprecedented crisis. The experiences carried out by local and regional authorities will be shared on the COVID-19 platform available on the Congress website, which also includes the actions of partners.
The exchanges were fruitful and emphasized the need to return, as soon as possible, to a normal situation in order to preserve democracy, human rights and the rule of law. In addition, the participants stressed the importance of the role of national associations and Congress members, who must be involved in dialogue with governments, as local and regional elected representatives, in order to ensure that national policies are genuinely effective as close as possible to the citizens. Furthermore, the current crisis which has led to the closure of borders highlights the need to examine the possibilities of maintaining co-operation at transfrontier level in times of crisis.
Source: https://www.coe.int/en/web/congress/-/video-conference-with-the-secretaries-of-delegation-of-the-congress