ԵԽ Կոնգրեսը Հայաստանում տեղական ընտրությունների վերաբերյալ տեղեկատվական զեկույց է ներկայացնում
2016թ. հոկտեմբերի 20-ին Կոնգրեսի Տեղական իշխանությունների պալատը քննարկեց տեղեկատվական զեկույց՝ կապված Հայաստանում սեպտեմբերի 18-ին անցկացված տեղական ընտրությունների հետ:
2016թ. հոկտեմբերի 20-ին Կոնգրեսի Տեղական իշխանությունների պալատը քննարկեց տեղեկատվական զեկույց՝ կապված Հայաստանում սեպտեմբերի 18-ին անցկացված տեղական ընտրությունների հետ: Այս քվեարկությունը երկրում առաջինն էր՝ 2016թ. հուլիսին Երևանում ոստիկանության տարածքի բռնազավթումից հետո: Չնայած որ Հայաստանում 2016թ.-ին արդեն ընդունվել է նոր Ընտրական օրենսգիրք, իսկ դեռ 2015թ.-ին երկրում տեղի էին ունեցել սահմանադրական բարեփոխումներ, սեպտեմբերի 18-ի տեղական ընտրությունները անցկացվում էին 2011թ.-ի Ընտրական օրենսգրքով: Սա հանգեցրեց իրավական հարթության որոշ անճշտությունների և «անխուսափելի հետևանքներ ունեցավ ընտրական ընդհանուր մթնոլորտի վրա»,- նշեց Կոնգրեսի զեկուցող Լիիսա Անսալան (Ֆինլանդիա): Ընդհանուր առմամբ, դիտորդական խումբը գնահատեց, որ ընտրությունները տեխնիկապես լավ էին նախապատրաստված և ընդհանուր առմամբ համապատասխանում էին միջազգային չափանիշներին: Միևնույն ժամանակ տիկին Անսալան ընդգծեց այդ ընտրություններում քաղաքական մրցակցության ցածր մակարդակը, և որ շատ թեկնածուներ դուրս էին մնացել դեռ քարոզարշավի ժամանակ: «Արդյունքը եղավ ընտրությունների հանդեպ հանրային հետաքրքրվածության ցածր մակարդակը»,- նշեց զեկուցողը:

CoE Congress presents an Information Report on local by-elections in Armenia
The Chamber of Local Authorities of the Congress debated on Thursday 20 October 2016 an Information Report on the assessment of local by-elections held on 18 September 2016 in Armenia. The Chamber of Local Authorities of the Congress debated on Thursday 20 October 2016 an Information Report on the assessment of local by-elections held on 18 September 2016 in Armenia.
The Chamber of Local Authorities of the Congress debated on Thursday 20 October 2016 an Information Report on the assessment of local by-elections held on 18 September 2016 in Armenia. This vote was the first one organised after the July 2016 hostage crises at a police station in Yerevan and after the Prime Minister resigned in early September. Despite the adoption of a new Electoral Code in 2016 further to the 2015 Constitutional reform in Armenia, the local by-elections held on 18 September 2016 were governed by the 2011 Electoral Code. This has led to some uncertainties with regard to the legal framework and “had inevitable repercussions related to the general atmosphere in which these elections took place”, stated the Congress’ Rapporteur Liisa Ansala (Finland, ILDG). In general, the teams deployed on Election Day found that the elections were technically well-prepared and overall in line with international standards. At the same time, Mrs Ansala underlined a very low level of political competition for these elections with many candidates withdrawing in the course of the campaign. “As a consequence, there was low public interest”, the Rapporteur regretted.