Եվրոպայի խորհրդի Կոնգրեսի նախագահը ողջունում է Կոնգրեսի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև համագործակցությունը
14.10.2016
«Մենք միշտ կարևորել ենք Կոնգրեսի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև համագործակցությունը: Հանձնաժողովը սահմանադրական հարցերում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդատվական մարմինն է: Մեր աշխատանքի ընթացքում մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձրել  Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում ապակենտրոնացման բարեփոխումների սահմանադրական հարթությանը»,-հայտարարեց Կոնգրեսի նախագահ Ժան-Կլոդ Ֆրեկոնը  2016թ. հոկտեմբերի 14-ին կայացած Վենետիկի հանձնաժողովի նիստի ժամանակ:
«Մենք միշտ կարևորել ենք Կոնգրեսի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև համագործակցությունը: Հանձնաժողովը սահմանադրական հարցերում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդատվական մարմինն է: Մեր աշխատանքի ընթացքում մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձրել  Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում ապակենտրոնացման բարեփոխումների սահմանադրական հարթությանը»,-հայտարարեց Կոնգրեսի նախագահ Ժան-Կլոդ Ֆրեկոնը  2016թ. հոկտեմբերի 14-ին կայացած Վենետիկի հանձնաժողովի նիստի ժամանակ: «Ահա թե ինչու անդամ երկրների ազգային իշխանությունների հետ ստորագրված գրեթե բոլոր ճանապարհային քարտեզները պարունակում են սահմանադրական փոփոխությունների և լրացումների վերաբերյալ դրույթներ և Վենետիկի հանձնաժողովի աշխատանքին հղումներ»,- նշեց նա: Պարոն Ֆրեկոնը նշեց նաև, որ Կոնգրեսի անդամները հոկտեմբերի նստաշրջանին կընդունեն բանաձևի նախագիծ, որի նպատակն է՝ խթանել Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից վերջերս ընդունված Օրենքի գերակայության ստուգացանկը: Նա նաև նշեց, որ Կոնգրեսի 2017թ.-ի օրակարգը կներառի նաև զեկույցի նախագիծ՝ տեղական և ռեգիոնալ մակարդակում միգրանտների, փախստականների և տեղահանված անձանց քվեարկելու իրավունքի, ինչպես նաև Ֆինլանդիայում տեղական ընտրությունների դիտորդական առաքելության և մոնիթորինգային 11 այցերի մասին:
Հայաստանի համայնքների միության տնօրենի և Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրենի հանդիպում

CoE Congress President Welcomes Co-operation between the Congress and the Venice Commission
“We have always believed in the importance of co-operation between the Congress and the Venice Commission which is the Council of Europe's advisory body on constitutional matters. In the course of our work, we pay particular attention to the constitutional dimension of the decentralisation reforms under way in Council of Europe member states,” declared the President of the Congress Jean-Claude Frécon at a meeting of the Venice Commission on 14 October 2016.
“We have always believed in the importance of co-operation between the Congress and the Venice Commission which is the Council of Europe's advisory body on constitutional matters. In the course of our work, we pay particular attention to the constitutional dimension of the decentralisation reforms under way in Council of Europe member states,” declared the President of the Congress Jean-Claude Frécon at a meeting of the Venice Commission on 14 October 2016. “That is why, too, almost all the roadmaps which have been signed with the national authorities of the countries where post-monitoring procedures have been carried out contain provisions relating to constitutional amendments and references to the work of the Venice Commission,” he stressed. Mr Frécon went on to say that Congress members would consider for adoption, at their October session, a draft resolution aimed at promoting the Rule of Law Checklist adopted recently by the Venice Commission. He also said that the Congress’s agenda for 2017 would include a draft report on the right of migrants, refugees and internally displaced persons to vote at local and regional level, as well as a mission to observe the local elections in Finland and 11 monitoring visits.