ԵԽ Կոնգրեսի պատվիրակությունը դիտորդական առաքելություն կիրականացնի Երևանի ավագանու ընտրությունների ընթացքում
15.09.2023
Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի ինը հոգանոց պատվիրակությունը սեպտեմբերի 15-18-ը դիտորդական առաքելությամն Հայաստանում է։ Այն դիտորդական առաքելություն կիրականացնի սեպտեմբերի 17-ին կայանալիք Երևանի ավագանու ընտրություններին՝ Երևանի 12 ընտրատարածքներում։
Կոնգրեսի պատվիրակությունը գլխավորում է Կառլա Դեժոնյեն (Բելգիա, ILDG): Նա հանդիպումներ կունենա Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Արդարադատության նախարարության, ինչպես նաև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ։
Նախատեսված են նաև հանդիպումներ Կոնգրեսում Հայաստանի պատվիրակության, դիվանագիտական կորպուսի անդամների, ինչպես նաև տեղական և միջազգային հասարակական կազմակերպությունների ու լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ։ Կոնգրեսի պատվիրակությունը մտքերի փոխանակում կանցկացնի Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների և թեկնածուների հետ։
Ընտրությունների օրը Կոնգրեսի յոթ թիմեր պատահականության սկզբունքով կտեղակայվեն Երևանի բոլոր 12 վարչական շրջանների ընտրատեղամասերում՝ ընտրությունների ընթացքին հետևելու համար:
Դիտորդական առաքելության նախնական եզրակացությունների մասին հայտարարությունը պատվիրակության ղեկավարի կողմից կհրապարակվի Կոնգրեսի կայքում 2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ին:

Council of Europe Congress to observe Council of Elders elections in Yerevan, Armenia
A nine-member delegation from the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe will carry out an election observation mission from 15 to 18 September to observe the Council of Elders elections in the 12 districts of Yerevan held on 17 September 2023.
Prior to the Election Day, the delegation, led by Carla Dejonghe (Belgium, ILDG), will meet representatives of the Central Election Commission (CEC), the Ministry of Territorial Administration and the Ministry of Justice.
Meetings are also scheduled with the delegation of Armenia to the Congress, members of the diplomatic corps as well as with representatives domestic and international NGOs and the media. Finally, the delegation will hold an exchange of views with representatives and candidates of political parties running in these elections.
On Election Day, seven Congress teams will be deployed randomly in all 12 districts of Yerevan to monitor the election procedures in polling stations.
A statement of preliminary conclusions will be released by the Head of Delegation on the Congress website on 18 September 2023.