«Ապագան, որ ուզում ենք-2045» թեմայով առցանց քննարկում-համաժողով՝ եվրասիական տարածաշրջանի քաղաքապետերի մասնակցությամբ
28.04.2020
Ապրիլի 28-ին տեղի ունեցած «Ապագան, որ ուզում ենք-2045» թեմայով առցանց քննարկում-համաժողովին եվրասիական տարածաշրջանի քաղաքապետեր, քաղաքապետերի տեղակալներ, տեղական ինքնակառավարման ոլոտի փորձագետներ քննարկեցին COVID-19  համավարակի տարածման պայմաններում համընդհանուր կառավարմանն առնչվող հարցեր:
Քննարկումն անցկացվեց ՄԱԿ-ի 75-ամյակի կապակցությամբ:
Քննարկմանը մասնակցեցին նաև Հայաստանի համայնքների ղեկավարներ: Քննարկման բանախոսներից էր Հայաստանի համայնքների միության նախագահ, UCLG-ի (Միավորված քաղաքների ու տեղական իշխանությունների համաշխարհային կազմակերպություն) Համաշխարհային խորհրդի անդամ Էմին Երիցյանը: Նա խոսեց համընդհանուր կառավարմանն առնչվող թեմաների մասին՝ համընդհանուր խնդիրներից և թրենդներից, որոնք ազդեցություն ունեն տեղական իշխանությունների աշխատանքի վրա:
Քննարկմանն անդրադարձ կատարվեց այնպիսի հարցերին, ինչպիսիք են տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերակատարությունն արագ արձագանման, կառավարման հարցերում:
Առցանց համաժողովների կազմակերպման նախաձեռնությունը ՄԱԿ-ինն է: ՄԱԿ-ի խնդրանքով Միավորված քաղաքների ու տեղական իշխանությունների համաշխարհային կազմակերպությունը (UCLG) համաժողովների արդյունքում կպատրաստի տեղական և տարածաշրջանային ղեկավարների ապագա մարտահրավերների և ապագայի տեսլականի մասին զեկույց: Զեկույցում ներառված կլինի աշխարհի տարբեր ռեգիոնների ներկայացուցիչների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների տեսլականն այս հարցերի շուրջ:

''The Future We Want-2045: shaping our future together” online-discussion conference attended by the mayors
28.04.2020
On April 28 on the occasion of  75th anniversary of UN was held an online-discussion conference called ''The Future We Want-2045: shaping our future together”. The discussion was attended by the mayors, by deputy mayors, experts.
Armenia mayors also participated in the discussion. The president of Union of Communities of Armenia, the member of World Council of UCLG Emin Yeritsyan made a report on how the global trends affect the work of Local and regional authorities, which are at the frontline of the fight against the COVID-19 pandemic.
During the conference initiated by UN, at the request of UN the World Organization of United Cities and Local Government will prepare a report on the future challenges of local and regional leaders and the vision of the future. The report will include the vision of the representatives of different regions and local and regional bodies of the world.
The report will be prepared on the results of the online-discussion-conference. The conference was attended by the representatives of the local and regional assosiations. They will have their contribution in the formation of the report.
The main message of the report, which the United Nations World Organization of Local Cities and Local Authorities wants to make available, is based on the following key ideas: