Վեբինար և Փարաքար համայնքի ղեկավարի տեղակալի հետ առցանց հանդիպում՝ Գեղարքունիքի երիտասարդների համար
Մայիսի 23-24-ին կազմակերպվեց առցանց աշխատաժողով վեբինար՝ Գեղարքունիքի մարզի երիտասարդների համար: Վեբինարն անցկացվեց «Ազատ քաղաքացի» քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոնի կողմից՝ Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի (Սլովակիա) աջակցությամբ ընթացող «Վ4-ը հանուն ՏԻՄ-երում երիտասարդների ներգրավման» ծրագրի շրջանակներում:
Ծրագրի նպատակն է զարգացնել երիտասարդ քաղաքացիական ակտիվիստների կարողությունները ՏԻՄ-երի գործունեության մեջ ներգրավման, դրանց մշտադիտարկման եւ վերահսկողության գործում, բարձրացնել նրանց իրազեկվածությունը Եվրոպական կառույցների, ինստիտուտների եւ Հայաստանում իրագործվող դրանց ծրագրերի վերաբերյալ, այդ թվում՝ Եվրամիության, Եվրոպայի խորհրդի, Արեւելյան գործընկերության, Վիշեգրադ-4 ձեւաչափի: Հայաստանի համայնքների միության հետ համագործակցաբար արդեն անցկացվել են 17 աշխատաժողովներ: Գեղարքունիքի երիտասարդների համար անցկացված վեբինարը վերջինն էր: Մասնակցեցին 16-30 տարեկան 28 երիտասարդներ տարբեր բնակավայրերից, որոնք հետաքրքրված են սեփական համայնքների անցուդարձով, դրանց զարգացման, ռեսուրսների կառավարման եւ ՏԻՄ գործունեության հարցում: Վեբինարի ընթացքում տեղի ունեցավ երիտասարդների առցանց հանդիպում Փարաքար համայնքի երիտասարդ ղեկավարի տեղակալ Գոռ Սարիբեկյանի հետ: Նա ներկայացրեց ՏԻՄ-ում ներգրավվելու՝ իր մոտիվացիան, նախընտրական արշավը, ինչպես նաեւ համայնքի ներկայիս զարգացման ծրագրերը: Նա նաեւ պատասխանեց վեբինարի մասնակիցների հարցերին:Աշխատաժողովին քննարկվեցին նաեւ համայնքային այնպիսի խնդիրներ, որոնք մասնակիցները համարեցին առավել արդիական եւ կարեւոր իրենց տարածաշրջանի համար.
– Համայնքների խոշորացման խնդիր.
– Երիտասարդության ցածր իրազեկվածությունը եւ ներգրավվածությունը համայնքների կյանքին ու տեղական ինքնակառավարմանը.
– Համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացման ցածր մակարդակը.
Ծագրի շրջանակներում «Ազատ քաղաքացի» քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոնի գործընկերներն են ԳԼՈԲՍԵԿ (GLOBSEC – Գլոբալ անվտանգություն, Սլովակիա), ՍԱԼՏՈ Երիտասարդության Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կովկասի ռեսուրսներ (SALTO, Լեհաստան), ԱԳՈՐԱ (AGORA, Չեխիայի Հանրապետություն), Բուդապեշտի Քաղաքականությունների վերլուծության ինստիտուտ (BIPA, Հունգարիա), Հայաստանի համայնքների միություն:

Webinar and online meeting with deputy mayor of Paraqar community for Gegharkunik youngsters
On May 23-24 was held a webinar for the local youth in Gegharkunik marz (region) of Armenia. “Free Citizen” Civic Initiatives Support Center is continuing implementation of the project “Young Activist” Young Civic Activists Capacity Building in Social Campaigning.
This was the last webinar of the 17 workshops, which were organised in Armenia in the framework of the Project “V4 for Youth Engagement in the Local Self-Governance” by cooperation with Union of Communities of Armenia. The workshops were dedicated to strengthening young civic activists on engagement with local self-governance, as well as raising awareness among participants on the European Union, Council of Europe, Eastern Partnership, Visegrad 4 format.
28 young civic activists from Gegharkunik marz participated in the webinar. There was held an online meeting with deputy mayor of Paraqar Gor Saribekyan. He told the youngsters about his motivation to be involved in local self-government system, about his pre-electoral compaing about development projects of the community. He also answered the questions.
During the webinar, it was also discussed the issues, which had been identified by the participants as more relevant for the Youth of their region.
- Community unification problems;
- Low awareness and low involvment of the youth in community life and in local self-government system,