Միությունը սկսում է իր նոր՝ 5-ամյա Ռազմավարական պլանի մշակման աշխատանքները
Հայաստանի համայնքների միությունը գործարկում է իր նոր՝ Միության 2021-2025 թ.թ. Ռազմավարական պլանի մշակման աշխատանքները: Միությունը սկսում է այս գործընթացը՝ հաշվի առնելով, որ լրանում է գործող Ռազմավարական պլանի ժամկետը, ինչպես նաև COVID-19 թագավարակի համաճարակով պայմանավորված անորոշություններից խուսափելու և տարեկան աշխատանքային ծրագրերը նախապես պլանավորելու համար:
Այդ նպատակով Միությունն առաջիկայում կձևավորի աշխատանքային խումբ:
Արդեն իսկ հաստատվել է աշխատանքների ժամանակացույց:
Աշխատանքային խումբը պետք է կազմավորվի այնպես, որ դրա կազմում ապահովվի մարզային, գենդերային, քաղաք-գյուղ ներկայացուցիչների հավասարակշռվածություն, կուսակցական հավասարակշռվածություն, խմբում պետք է ներգրավվեն Միության մշտական հանձնաժողովների նախագահները (կամ տեղակալները), ինչպես նաև 2-ական ներկայացուցիչներ Ավագանիների համաժողովի և Համայնքային ծառայողների համաժողովի համակարգող խորհուրդներից։
Խմբի անհատական կազմը Վարչությունը կհաստատի Ռազմավարական պլանի մշակման ժամանակացույցով սահմանված ժամկետներում։
Տեղեկանք
Միությունը՝ որպես զարգացած ինստիուցիոնալ կազմակերպություն, ունի իր Ռազմավարական պլանը։ Իր գործունեության ողջ ժամանակահատվածում Միությունն ունեցել է և ունի նաև սպեցիֆիկ ռազմավարություններ (վերապատրաստումների, հաղորդակցության, ֆինանսական կայունության և այլն)։
Ռազմավարական պլաններ են մշակվել 2006-2010 թ.թ. համար, 2011-2015 թ.թ. համար։ Ներկայումս գործող 2016-2020 թ.թ. Ռազմավարական պլանը մշակվել է 2016 թվականի փետրվար-հուլիս ամիսների ընթացքում, Եվրոպայի խորհրդի կողմից ներգրավված փորձագետների աջակցությամբ։ Ռազմավարական պլանի մշակման համար Միության Հանրապետական խորհրդի անդամներից կազմավորվել էր աշխատանքային խումբ։ Ռազմավարության մշակմանն անմիջականորեն մասնակցել են 100-ից ավելի համայնքապետեր, իսկ նախագծերն ուղարկվել էին Հայաստանի բոլոր համայնքներին։
2016-2020 թ.թ. Ռազմավարական պլանը հաստատվել էր Միության Հանրապետական խորհրդի կողմից 2016 թվականի հուլիսի 28-ին։
2016-2020 թ.թ. Ռազմավարական պլանի իրագործման արդյունքների մասին քննարկումներ են կազմակերպվել Միության Վարչության 2019 թվականի նոյեմբերի 22-ի նիստում, ապա Միության Հանրապետական խորհրդի 2020 թվականի հունվարի 11-ի նիստում։

The Union of Communities of Armenia is launching development activities of the new 5-year Strategic Plan
13.05.2020
The Union of Communities of Armenia is launching development activities of a new 2021-2025 Strategic Plan. The Union starts the process taking into consideration that the term of current Strategy expires and also for planning annual works to avoid uncertainties caused by the COVID-19 epidemic.
For this reason the Union will form a group. The schedule of the activities is already set.
The working group will be formed such as that the balance of regional, gender, city-village representatives, party balance is provided. The members of the group should be the presidents and the vice presidents of the Standing Committees and also 2 representatives from the coordinating councils of the Forum of  Community Councillors, from the Forum of Municipal Servants.
The members of the group will be confirmed by the Board within the terms set by schedule.
Note
The Union as a developed institutional organization has its Strategic Plan. During years activities the Union has had its specific strategic plans: training, communication, financial stability plans.
The Strategic Plans were developed for 2006-2010, foռ 2011-2015. The Strategic Plan for 2016-2020 was developed in 2016 February-July, by the support of experts of Council of Europe. For developing the Strategic Plan was formed a group which members were the representatives of the Republican Council. For the development of the strategic plan more then 100 heads of communities were involved and the drafts were sent to all communities of Armenia.
The Strategic Plan was approved in 2016 July 28 by the Republican Council.
The discussions about 2016-2020 Strategic Plan were organized during the Board meeting in November 22 then during Republican Council meeting in January 11 in 2020.