Կայացել է Հայաստանի համայնքների միության վարչության նիստը
Վարչության նիստի ընթացքում Հայաստանի համայնքների միության Վարչության անդամներին է ներկայացվել Միության 2020 թվականի գործունեության արդյունքները, Միության 2017-2019 թ.թ. ֆինանսական գործունեության աուդիտի արդյունքները։
Քննարկվեց Միության նոր ռազմավարության, Միության ինստիտուցոնալ արդիականացման նպատակով աշխատանքային խումբ ձևավորելու հարցը։
Անդրադարձ է կատարվել 2020 թ.թ. Միության կողմից մշակված և ՀՀ կառավարությանը ներկայացված «Հայաստանում ապակենտրոնացման ռազմավարության» և «Հայաստանում կենտրոնական ու տեղական իշխանությունների միջև խորհրդակցությունների մեխանիզների վերաբերյալ» հայեցակարգերի նախագծերին, ինչպես նաև 2020 թվականի ընթացքում օրենսդրական նախաձեռնություններին։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ակտուալ իրավական, օրենսդրական ու քաղաքականությունների վերաբերյալ հարցեր:
Վարչության անդամներին է ներկայացվել 2021 թվականին ռազմական դրության պայմաններում մի շարք համայնքների ղեկավարների ու ավագանիների լիազորությունների ժամկետի ավարտի ու ընտրությունների անցկացման արգելիքի մասին Հայաստանի համայնքների միության մշակած օրենսդրական փոփոխության նախագիծը:
Միության Վարչության անդամներին ներկայացվել է նաև ՀՀ «Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքում փոփոխությունների մասին» նախաձեռնության ու դրա ընթացքի մասին տեղեկատվություն:
Քննարկվել են նաև «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում 2020 թվականի հունիսի 18-ի փոփոխությունների հետևանքով մի շարք համայնքների ղեկավարների ընտրվելու սահմանադրական իրավունքի սահմանափակումների մասին հարցին:

Union of Communities of Armenia Board session was convened
During the Board session, the members of the Board of the Union of Communities of Armenia were presented by the results of the Union's activities in 2020, by the results of the audit of financial activities of the Union in 2017-2019 period.
The issue of forming a working group for the institutional modernization of the Union and for new strategy of the Union was discussed.
The reference was made to the draft concepts of the legislative initiatives developed by Union of Communities of Armenia during 2020 such as "Decentralization Strategy in Armenia" and "Mechanisms of consultations between the central and local authorities in Armenia" which were submitted to the Government of the Republic of Armenia.
The actual legislative, legal and political issues also were discussed during the Board session.
The members of the Board were introduced to the draft legislative amendment developed by the Union of Communities of Armenia on the expiration of the term of office of a number of community leaders and councils and the ban on holding elections in 2021 under martial law.
The members of the Board of the Union were also informed about the initiative "On Administrative-Territorial Division of the RA" and information about its progress.
The issue of restrictions of the constitutional right of a number of community leaders to be elected as a result of the June 18, 2020 amendments to the law of the Republic of Armenia on local self-government was also discussed during the Board session.