«ԵՄ կայուն էներգիայի օրերի կազմակերպումը տեղական մակարդակում՝ Հայաստանի օրինակով» վեբինար՝ Դաշնագրին անդամակցող համայնքների մասնակցությամբ
18.06.2021
Հունիսի 18-ին ԵՀ «Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելք» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվել է «ԵՄ կայուն էներգիայի օրերի կազմակերպումը տեղական մակարդակում» առցանց վեբինար:
Վեբինարին մասնակցել են «Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելք» ծրագրին անդամակցող համայնքների ներկայացուցիչները:
Քննարկվել են «ԵՄ կայուն էներգիայի շաբաթ-2021» -ի հետ կապված կազմակերպչական հարցեր, կայուն էներգետիկ օրերի անցկացման գաղափարներ, նախորդ տարիների փորձառության հետ կապված դիտարկումները և այլն:
Հայաստանի համայնքների միության գործադիր տնօրենի տեղակալ Արաքս Միքայելյանն իր ողջույնի խոսքում փաստել է՝ տարեցտարի աճում է համայնքների մասնակությունը ԵՄ կայուն էներգիայի օրերին: Նա նաև նշել է, որ ընդհանուր փորձը միջոցառումների անցկացման դեպքում ապացուցում է, որ այդ միջոցառումները ոչ միայն ծառայում են համայնքների իրազեկվածության բարձրացմանը նշված թեմաներով, այլև ընդհանրապես համայնքային կյանքի զարգացմանը, երիտասարդ, ակտիվ մասնագետների՝ համայնքային կյանքին ինտեգրմանը:
«Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելք» ծրագրի ազգային փորձագետ Հայաստանում Արտեմ Խարազյանը նշել է, որ իրազեկումը և կարողությունների ամրապնդումն ընդհանրապես Քաղաքապետերի դաշնագրի՝ որպես խոշորագույն նախաձեռնության հիմնական գործողություններից մեկն է: Այն մեկն է այն պարտավորություններից, որ ստանձնել են համայնքները՝ միանալով Դաշնագրին: ԵՄ «Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելք» ծրագրի հաղորդակցության փորձագետ՝ Հայաստանում Տաթևիկ Հարությունյանը «ԵՄ կայուն էներգիայի օրերի կազմակերպումը տեղական մակարդակում՝ Հայաստանի օրինակով» ցուցադրության միջոցով ներկայացրել է նախորդ տարիներին անցկացված կայուն էներգետիկ օրերի արդյունքներն ու կայուն էներգիայի կազմակերպման գաղափարներ:
Հարցուպատասխանի փուլում Դաշնագրին անդամակցող համայնքների ներկայացուցիչները որոշ առաջարկներ են ներկայացրել: Համայնքների ներկայացուցիչներն իրենց գոհունակությունն են հայտնել, որ 2021-ին ԵՄ կայուն էներգիայի շաբաթն անցկացվելու է հոկտեմբերի 25-29-ը ի տարբերություն նախորդ տարիների, երբ այն անցկացվում էր հունիսին: Նրանք փաստել են, որ հոկտեմբերին բոլոր ուսումնական հաստատություններն աշխատում են, ուստի ավելի հեշտէ լինելու աշխատել նրանց հետ: Նաև նշել են՝ ցանկալի կլիներ, որ ուղեցույցներ տրամադրվեին համայնքներին այն մասին, թե ինչ շեշտադրումներ պետք է կատարվեն միջոցառումների կազմակերպման հարցում: Առաջարկներ են հնչեցին, թե ինչ ձևաչափերով միջոցառումներ կազմակել, շատ համայնքներ արդեն ունեն միջոցառումների ցանկեր: Նաև առաջարկ է հնչել պահպանել առցանց ձևաչափը:

“Organizing EU Sustainable Energy Days at the local level, by the example of Armenia
“Organizing EU Sustainable Energy Days at the local level, by the example of Armenia" webinar with the participation of the Covenant signatory communities
18.06.2021
On June 18 the webinar called “Organizing EU Sustainable Energy Days at the local level, by the example of Armenia" was held in the framework of EC “Covenant of Mayors” project.
The webinar was attended by the the representatives of signatory communities such as Akhtala, Alaverdi, Tashir, Vanadzor, Gavar, Martuni, Vardenis, Sevan, Ijevan, Sisian, Paraqar, Ejmiatsin, Masis, Hrazdan, Tsakhkadzor, Ashtarak, Aparan, Jermuk, Vayk, Yerevan, Gyumri, Artik.
During the webinar the organizational issues about EU Sustainable Energy Week-2021(EUSEW2021), which will be held in October were discussed. EUSEW2021 will be held in October 25-29. The aim of the webinar was to remind the SINGs about the new dates of the EUSEW and encourage SIGNs to held SEDs in October.
In her welcoming speech, Araks Mikayelyan, Deputy Executive Director of the Union of Communities of Armenia, stated that the participation of communities in the EU Sustainable Energy Days has been growing year by year. She noted that the general experience of holding events proves that these events not only serve to raise community awareness on these topics, but also to the development of community life in general, the integration of young, active professionals into the community life.
Artem Kharazyan, National Expert of the Covenant of Mayors - East program in Armenia, noted that awareness-raising is one of the main activities of the Covenant of Mayors as a major initiative. It is one of the commitments made by communities to join the Covenant. Tatevik Harutyunyan, CoM East Communication expert in Armenia, made a presentation about organisation of EUSEW2021 at local level, introducing to new dates of the EUSEW, presenting the results of the sustainable energy days held in previous years and ideas for sustainable energy organization.
During the question and answers, the representatives of the Covenant member states made some suggestions. The representatives of the communities expressed their satisfaction that in 2021 the EU Sustainable Energy Week will be held on October 25-29, unlike in previous years, when it was held in May-June. They stated that all educational institutions are open in October, so it will be easier to work with them. They noted that it would be desirable to provide guidance to communities on what emphasis should be placed while organizing energy days. Suggestions have been made about the format of the events. Many communities already have event lists. They also suggested to keep online format in some events.