Միության նախագահ Էմին Երիցյանը ԵԽ Կոնգրեսի պատվիրակության կազմում դիտորդական առաքելություն է իրականացրել Վրաստանի ՏԻՄ ընտրություններին
04.10.2021
Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքայի իշխանությունների կոնգրեսի (ԵԽ Կոնգրես) պատվիրակությունը Վրաստանի իշխանությունների հրավերով հոկտեմբերի 2-ին Վրաստանի ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն է իրականացրել երկրի 64 համայնքներում:
Պատվիրակության կազմում է Հայաստանի համայնքների միության նախագահ, Կոնգրեսում հայկական պատվիրակության ղեկավար Էմին Երիցյանը: Պատվիրակության ղեկավարն է ԵԺԿ քաղաքական խմբի ներկայացուցիչ Դեյվիդ Էրայը: Դիտորդական առաքելության պատվիրակության կազմում են Կոնգեսի 18 դիտորդներ 15 երկրներից:
Հոկտեմբերի 30-ին դիտորդական առաքելության անդամները հանդիպումներ են ունեցել Թբիլիսիում, հոկտեմբերի 1-ին՝ դիվանագիտական կորպուսի, տեղական և միջազգային ՀԿ-ների ու լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:
Կոնգրեսի պատվիրակությունը հանդիպել է նաև Վրաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Գիորգի Կալանդարիշվիլիի, արդարադատության նախարարի տեղակալ Տորնիկե Չեիշվիլիի հետ:
Կոնգրեսի դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչները ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության և Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ համատեղ մասնակցել են ճեպազրույցի:
ՏԻՄ ընտրությունների օրը Կոնգրեսի դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչները ինը խմբով երկրի տարբեր համայնքներում հետևել են Վրաստանի ՏԻՄ ընտրություններին:

The President of Union Emin Yeritsyan observes Georgian local elections as a member of Congress delegation
04.10.2021
At the invitation of the authorities of Georgia, the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe will deploy a mission to observe the local elections on 2 October in 64 municipalities. The mission will be headed by David Eray (Switzerland, EPP/CCE, R), and involves 18 Congress observers from 15 countries. It is part of a joint observation together with the OSCE/ODIHR and the European Parliament.
The President of Union of Communities of Armenia Emin Yeritsyan observes Georgian local elections as a member of Congress delegation.
The deployment on the ground on Election Day will be preceded by preparatory meetings in Tbilisi on 30 September and 1 October including representatives of the diplomatic corps, domestic and international NGOs and the media. The Congress delegation will also meet the Chairperson of the Central Election Commission, Mr Giorgi Kalandarishvili, and the Deputy Minister of Justice and Head of Inter-Agency Task Force for Free and Fair Elections, Mr Tornike Cheishvili.
Together with the delegation from the EU Parliament a briefing with the OSCE/ODIHR Election Observation Mission Core Team and with long-term observers will be organised. The preparatory programme will be rounded off by meetings with candidates running in the local elections and party representatives, as well as members of the Georgian delegation to the Congress.
On polling day, nine Congress teams will be deployed to different cities, towns and adjacent rural areas across the country.