Մեկնարկել է ԵԽ կոնգրեսի Կառավարման հանձնաժողովի նիստը
Այսօր՝ մայիսի 30-ին, Ռումինիայի Կովասնա շրջանի կոնֆերանս կենտրոնում մեկնարկեց Եվրոպայի խորհրդի Կոնգրեսի Կառավարման հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցում է Կոնգրեսում Հայաստանի պատվիրակության և վերոնշյալ հանձնաժողովի անդամ տկն. Նատալյա Լափաուրին: Նիստի օրակարգում ներառված են մի շարք զեկույցներ, որոնք ներկայացվելու են նոյեմբերի նստաշրջանի հաստատմանը:
Օրակարգում ներառված է եվրոպական վարքագծի կանոնագիրքը՝ նախատեսված տեղական և ռեգիոնալ կառավարման մեջ ներգրավված բոլոր անձանց համար, ինչպես նաև երկու զեկույցներ, մեկը՝ թափանցիկության ու բաց կառավարման, իսկ մյուսը՝ տեղական և ռեգիոնալ մակարդակներում շահերի բախման վերաբերյալ:
Հանձնաժողովի անդամները կքննարկեն նաև տեղական իշխանություններին կառավարման ավելի բարձր մակարդակների կողմից խորհրդատվության տրամադրման ուղենիշների հարցը, ինչպես նաև զեկույց՝ Եվրոպայում տեղական և ռեգիոնալ շատ իշխանությունների հանդիպող ֆինանսական դժվարությունների վերաբերյալ:
Նիստին մայիսի 31-ին կհաջորդի տեղական և ռեգիոնալ իշխանությունների կողմից լեզուների օգտագործման թեմայով կոնֆերանս:

The Governance Committee of the Congress meets today on 30 May 2018, at the Bálványos Conference Center, in the Covasna region of Romania. Mrs. Natalya Lapauri, member of Armenian delegation to the Congress and the Governance committee member, attends the meeting. On the agenda are a number of reports for adoption at the November 2018 session.
They include the draft European Code of Conduct for all persons involved in local and regional governance and two reports, one on the issue of transparency and open government, and the other on conflicts of interest at local and regional levels.
Members of the Committee will also discuss guidelines on the consultation of local authorities by higher levels of government as well as a report on the financial difficulties facing many local and regional authorities in Europe.
This meeting will be followed on 31 May by a Conference on the use of languages by local and regional authorities.