ԵԽ Կոնգրեսի Բյուրոյի նիստ Ստրասբուրգում
Սույն թվականի հոկտեմբերի 17-ին Ստրասբուրգում տեղի ունեցավ Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և ռեգիոնալ իշխանությունների կոնգրեսի Բյուրոյի նիստ: Նիստը տեղի ունեցավ Կոնգրեսի 33-րդ նստաշրջանի նախօրեին և հաստատեց նստաշրջանի օրակարգը:
Մասնավորապես, որոշում կայացվեց անցկացնել Կատալոնիայի (Իսպանիա) վերաբերյալ ընթացիկ հարցերի քննարկում, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 19-ին՝ կեսօրին: Ուշադրություն հրավիրվեց նաև նույն օրը Դորին Քիրտոակայի վիճակի վերաբերյալ քննարկման վրա: Վերջինս Կոնգրեսի փոխնախագահը և Քիշնևի քաղաքապետն է: Նա 2017թ. մայիսի 26-ից ի վեր տնային կալանքի մեջ է, ինչպես նաև հեռացվել է քաղաքապետի իր պաշտոնից: Բացի այդ, Կոնգրեսի նախագահ տկն. Գուդրուն Մուսլեր-Թորնսթրոմը ներկայացրեց նոյեմբերի 21-22-ին Ուկրաինա կայանալիք բարձր մակարդակի այցի հիմնական կետերը, մասնավորապես, Կոնգրեսի ճանապարհային քարտեզի իրականացման վերաբերյալ կլոր սեղանը, որը կազմվել էր ուկրաինական իշխանությունների հետ հետմոնիթորինգային երկխոսության համատեքստում: Բյուրոն քննարկեց նաև Կոնգրեսի իրականացրած համագործակցային գործունեությունը ԵԽ անդամ և ոչ անդամ երկրներում: Նստաշրջանի օրակարգի մյուս հարցերը որպես տեղեկատվական նյութեր ներառում են Մակեդոնիայում, Վրաստանում, Նիդեռլանդներում և Թունիսում անցկացված տեղական ու ռեգիոնալ ընտրությունները: Վերջում Բյուրոն հաստատեց Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի մասով Անկախ փորձագետների խմբի կանոնադրությունը:

Meeting of the Bureau of the CoE Congress  in Strasbourg
The Bureau of the Congress met in Strasbourg on 17 October 2017, on the day before the 33rd session of the Congress and approved the session agenda.
In particular, the Bureau decided to hold a current affairs debate on the situation in Catalonia (Spain), which will take place on the afternoon of Thursday 19 October. It also took note of the draft report to be examined on the same day concerning the situation of Dorin CHIRTOACA, vice-president of the Congress and mayor of Chisinau (Republic of Moldova), who has been under house arrest since 26 May 2017 and suspended from his office of mayor. In addition, the President of the Congress, Gudrun MOSLER-TÖRNSTRÖM, presented the main features of the planned high-level visit to Ukraine on 21 and 22 November 2017, most notably a round table on the implementation of the Congress roadmap in the context of post-monitoring dialogue with the Ukrainian authorities. The Bureau also examined the cooperation activities carried out by the Congress in Council of Europe member States and non-member States. Other items of the session agenda include, as items for information, the local and regional elections held in 'the Former Yugoslav Republic of Macedonia', Georgia, Netherlands and Tunisia. Finally, the Bureau adopted the revised statute of the Group of independent experts on the European Charter of Local Self-Government.