1999թ.-ին ընդունված վարքագծի կանոնները ենթակա են վերանայման
«Ընտրված ներկայացուցիչները պարտավոր են իրենց վարքագծում էթիկական բարձր արժեքներ դրսևորել»,-նշել է ԵԽ Կոնգրեսի նախագահ տիկին Գուդրուն Մուսլեր-Թորնսթրոմը 2017թ. փետրվարի 28-ին Բրյուսելում  կայացած «Տեղական և ռեգիոնալ իշխանությունների դերը կոռուպցիայի կանխարգելման և արդյունավետ կառավարման խթանման գործում» թեմայով համաժողովի ընթացքում:
Այս համատեքստում Կոնգրեսի նախագահն անդրադարձել է տեղական և ռեգիոնալ ընտրված ներկայացուցիչների քաղաքական ներգրավվածության Եվրոպական վարքագծի կանոնակարգին, որը Կոնգրեսի կողմից ընդունվել է 1999թ.-ին: Այս կաննոները սահմանում են ընտրված ներկայացուցիչների ընդհանուր սկզբունքներն ու կոնկրետ պարտավորությունները պաշտոնի ստանձնման, պաշտոնավարման  և հրաժարականի ընթացքում: Չնայած որ վարքագծի այս կանոնակարգը եղել է հանրային էթիկայի խթանման հիմնական գործիք, սակայն այն «իր ժամանակի երեխա է»,-նշել է Կանոնակարգի վերանայման վեաբերյալ  Կոնգրեսի զեկուցող Մանուելա Բորան: Լայնորեն ընդունվել է, որ Կանոնակարգը պետք է վերանայվի, որպեսզի ամբողջապես ներառի այն նոր մարտահրավերները, որոնք ի հայտ են եկել վերջին 20 տարիներին: «Այս վերանայման հետ կապված մեծ ճնշումներ են ի հայտ գալիս նոր սոցիալական ԶԼՄ-ներից և նոր սերնդից, որոնք թափանցիկությանը ավելի բարձր արժեք են տալիս և ստեղծում են քաղաքացիական և քաղաքական ներգրավման նոր ձևեր»,- ավելացրել է տկն. Բորան:

The 1999 Code of conduct under revision
'Elected representatives have a duty to uphold high ethical values in their conduct,'' stressed Congress President Gudrun Mosler-Törnström during the conference on 'The role of local and regional authorities in preventing corruption and promoting good governance' held in Brussels on 28 February 2017.
In this context, Ms Mosler-Törnström referred to the European Code of conduct for the political integrity of local and regional elected representatives, adopted by the Congress in 1999. This code sets out general principles governing public duties and specific obligations of elected representatives during the taking, holding and relinquishing of office. Although the Code of conduct has proven to be a major instrument for promoting public ethics, it is “a child of its time', pointed out Congress rapporteur on the revision of the Code, Manuela Bora. It is widely recognized that the Code needs to be revised to fully embrace the new challenges that have arisen in the past 20 years. 'A lot of the pressure for this revision is coming from the new social media and the young generation, which take transparency for granted and produce new forms of civic and political engagement' Ms Bora added.