Համագործակցության նոր համաձայնագիր ԵԽ Կոնգրեսի և Եվրոպայի ռեգիոնների կոմիտեի միջև
ԵԽ Կոնգրեսի 34-րդ նստաշրջանի ընթացքում, որ տեղի ունեցավ սոււյն թվականի մարտի 27-28-ին Ստրասբուրգում, Կոնգրեսի նախագահ Գուդրուն Մոսլեր-Թորնսթրոմը և Եվրոպայի ռեգիոնների կոմիտեի նախագահ Կարլ-Հայնց-Լամբերտցը ստորագրեցին վերանայված համագործակցության համաձայնագիր, որը պետք է փոխարինի 2009թ.-ին ստորագրված համաձայնագրին:
Կոնգրեսի անդամները տեսակետներ փոխանակեցին Ռեգիոնների կոմիտեի և Կոնգրեսի միջև համագործակցության վերաբերյալ: Երկու կառույցները համագործակցում են ապակենտրոնացման և տարածքային կառավարման հանդեպ քաղաքացիների վստահության բարելավման ուղղությամբ: Կողմերը ոլորտում ստեղծել են պրակտիկ համագործակցություններ: Դա արվել է համագործակցային ծրագրերի միջոցով Արևելյան գործընկերության և Հարևանության շրջաններում, ինչպիսին է Հվ. Միջերկրածովյան շրջանը: Ներկայումս, նոր մարտահրավերներին ի պատասխան, երկու կառույցները առանձնացնում են համագործակցության առաջնային ոլորտներ՝ միգրանտների ինտեգրացիա, պայքար արմատականացման դեմ, արդյունավետ կառավարման ամրապնդում, կոռուպցիայի դեմ պայքար և մարդու իրավունքների պաշտպանություն: Տկն. Մոսլեր-Թորնսթրոմը ողջունեց պրն. Լամբերտցի նախաձեռնությունը՝ կազմակերպելու մտքերի փոխանակում եվրոպայի մեծ ասոցիացիաների ղեկավարների հետ՝ ուժերը համախմբելու և գործառնական հստակ գործողություններ իրականացնելու համար: Կոնգրեսի նախագահը նաև առաջարկեց Ռեգիոնների կոմիտեին՝ օգտագործել իր դերը և դիրքը՝ «բազմամակարդակ կառավարումը» ԵՄ կառույցների օրակարգ մտցնելու հարցում՝ նպատակ ունենալով քաղաքացիներին ևս ներգրավել ընդհանուր Եվրոպայի զարգացման գործում:

The Congress and the European Committee of the Regions sign a new Co-operation Agreement
On the occasion of the 34th Congress session, on 27 March 2018, Congress President Gudrun MOSLER-TÖRNSTRÖM and President of the European Committee of the Regions Karl-Heinz LAMBERTZ signed a revised Co-operation Agreement to replace the existing Agreement of 2009.
Congress members held an exchange of views on the co-operation between the European Committee of the Regions and the Congress of local and regional authorities. “Since our initial Co-operation Agreement was concluded, we have established a genuine and solid partnership in pursuing common objectives,” added the Congress President. The two institutions work together to drive forward decentralisation and to build citizens’ confidence in territorial governance. They have built practical synergies in the field through co-operation programmes, across the Eastern Partnership in general and in the neighbouring regions such as the South Mediterranean. New challenges arise and the two institutions identified priority areas for co-operation: integration of migrants, fight against radicalisation, strengthening good local governance and combatting corruption, and improving human rights. Gudrun MOSLER-TÖRNSTRÖM welcomed the initiative of Karl-Heinz LAMBERTZ to organise an exchange with the Presidents of the major European Associations to join forces and to implement concrete operational activities. The Congress President also invited the European Committee of the Regions to use its role and position to put the “multi-level governance” on the agenda of the EU institutions as they discuss convergence and cohesion in Europe, with a view of taking the citizens along on the way to develop a common Europe.