Թափանցիկություն և բաց տեղական կառավարում
Մայիսի 30-ին տեղի ունեցած ԵԽ Կոնգրեսի Կառավարման հանձնաժողովի հերթական նիստի ընթացքում Անտյե Գրոտյեերը ներկայացրեց զեկույցի նախագիծ՝ «Թափանցիկություն և բաց տեղական կառավարում» թեմայով: Ըստ զեկուցողի՝ հիմնական երեք պայմաններ են պահանջվում կառավարությունից բաց և ավելի արդյունավետ լինելու համար՝ թափանցիկություն, մասնակցություն և հաշվետվողականություն:
Կոնգրեսի զեկույցը ներկայացնում է շրջանակ, որով կարող են հետազոտվել բաց կառավարման սկզբունքները, մեխանիզմները և նախաձեռնությունները: Զեկույցն ընդգծում է նաև ավելի մեծ թափանցիկության, ավելի արդյունավետ կառավարման, ավելի լավ որոշւմների կայացման, հանրային վստահության, նվազեցված կոռուպցիայի և ավելի արդյունավետ հանրային ծառայությունների օգուտները: Այն նաև նշում է 5 գործառույթներ, որոնցով բաց կառավարությունը կարող է կիրառվել՝ բյուջետավորում, պայմանագրերի կնքում, օրենքի ընդունում, քաղաքականության ընդունում և ծառայությունների մատուցում:
Տեղական և ռեգիոնալ իշխանությունները խրախուսվում են իրականացնել բաց կառավարման չափանիշները և բարձրացնել թափանցիկության կարևորության վերաբերյալ իրազեկվածությունը իրենց կառավարություններում: Ազգային մակարդակում անդամ երկրները հրավիրվում են հաստատելու բաց կառավարման ընդհանուր չափանիշներ, խրախուսելու, որ տեղական և ռեգիոնալ իշխանւթյունները հրապարակեն հիմնական փաստաթղթեր, ինչպես նաև աջակցեն հանրային խորհրդակցության գործընթացներին և թափանցիկության միջոցառումների արդյունավետ մոնիթորինգին ու իրականացմանը:
«Մենք վստահ են, որ բաց կառավարումը և թափանցիկությունը տեղական կառավարման համար ավելի ժողովրդավարական դառնալու հնարավորություն են»,- եզրափակել է զեկուցողը:
Զեկույցը հաստատման համար քննարկման կդրվի սույն թվականի նոյեմբերին կայանիք Կոնգրեսի 35-րդ նստաշրջանի ընթացքում:

Transparency and open local government
A draft report on Transparency and Open local government was presented by Antje GROTHEER (Germany, SOC), on behalf of Congress Rapporteur Andreas GALSTER, at the Governance Committee which met in Covasna County, Romania, on 30 May 2018. “Three key conditions are required for a government to be open and more efficient: transparency, participation and accountability,” she stated.
The Congress report introduces a framework through which open government principles, mechanisms and initiatives can be analysed, and underlines the benefits of greater transparency. better governance, better decision-making, greater public trust, reduced corruption and more effective public services. It also details five functions to which open government can be applied: budgeting, contracting, law-making, policy-making and service delivery.
Local and regional authorities are encouraged to implement open government standards and to raise awareness on the importance of transparency within their administrations. At national level, member states are invited to adopt common open government standards, to encourage local and regional authorities to publish key documents, and to support public consultation processes and the effective monitoring and implementation of transparency measures.
“We are convinced that open government and transparency are an opportunity for local governance to become more democratic,” concluded Mrs GROTHEER.