Անցկացվեց «Տեղական ինքնակառավարման արդիական ֆինանսական հիմնահարցերը ՀՀ-ում» թեմայով վեբինար
Հուլիսի 16-ին անցկացվեց «Տեղական ինքնակառավարման արդիական ֆինանսական հիմնահարցերը ՀՀ-ում» թեմայով վեբինար:
Վեբինարը վարեց Եվրոպայի խորհրդի փորձագետ Արտակ Երգենյանը: Մասնակցեցին տասնյակ համայնքի ղեկավարներ, ավագանու անդամներ, համայնքային ծառայողներ, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ և շահագրգիռ այլ անձինք:
Փորձագետը ներկայացրեց պետական մարմինների լիազորությունների ապակենտրոնացման՝ մասնավորապես ֆինանսական ապակենտրոնացման հետ կապված կարևոր դրույթներ: Անդրադարձ կատարվեց ֆիսկալ ապակենտրոնացման և տեղական հարկային վարչարարության համակարգի ձևավորման ու տեղական հարկային ինքնավարության ստեղծման անհրաժեշտության հարցին:
Քննարկումներ ծավալվեցին նաև ֆինանսական և ֆիսկալ ապակենտրոնացման արդյունքում ֆինանսական միջոցների համահարթեցման արդյունավետ մեխանիզմների ապահովման առիթով:

The Webinar on the Topic of ''Current Financial Issues of Local Self-Government in Armenia'' was Held
On July 16 a webinar on the topic of ''Current financial issues of local self-government in Armenia'' was organized.
The expert presented important provisions related to the decentralization of powers of state bodies, in particular financial decentralization. The issue such as fiscal decentralization, formation of local tax administration system, creation of local tax autonomy were touched upon. The discussions were also held on the provision of effective mechanisms for equalization of financial resources as a result of financial and fiscal decentralization.