Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի լիակատար իրականացումը՝ ֆինանսական բավարար ռեսուրսների երաշխիք
05.06.2018
Անտոնի Բյուկենենը ԵԽ Կառավարման հանձնաժողովին ներկայացրեց զեկույց՝ «Պարտքի խոչընդոոտի հաղթահարման» վերաբերյալ: «Տեղական իշխանությունների ֆինանսական բավարար ռեսուրսների իրավունքը Եվրոպական խարտիայի բաղկացուցիչ մասն է կազմում, մասնավորապես, հոդված 9-ը: Այս հոդվածը ներկայացնում է նաև համամասնության սկզբունք: Ցանկացած պարտականության փոխանցում պետք է ուղեկցվի նոր լիազորություններին համապատասխան ռեսուրսների և ծառայությունների փոխանցմամբ»,-նշել է նա:
«Տեղական հարկերը նույնպես տեղական իշխանության ֆինանսական ինքնիշխանության կարևոր տարր են, քանի որ տեղական հարկերը հիմնականում թույլ են տալիս համայնքներին բարձրացնել եկամուտները՝ իրենց որոշումներին և քաղաքականություններին համապատասխան: Տեղական իշխանության եկամուտ ստեղծելու կարողությունը, հետևաբար, նրանց ֆինանսական ինքնիշխանության հիանալի ցուցիչ է»:
Պրն. Բյուկենենը նշեց, որ ԵԽ որոշ երկրներում տեղական իշխանությունների ֆինանսական կարողությունը խիստ սահմանափակ է, և նրանցից ոմանք դեռևս համայնքային բավարար ֆինանսների սկզբունք չունեն երաշխավորում: «Անդամ 6 երկրներում մենք տեսանք, որ նույնիսկ որտեղ տեղական իշխանությունները ազատ են ծառայություններ մատուցելու կամ տեղական մակարդակում եկամուտներ տնօրինելու հարցում, դրանք, այնուամենայնիվ, բավարար չեն ծառայությունների ծախսերը փակելու համար՝ դրանով լինելով համամասնության սկզբունքին դեմ»,-ավելացրեց նա:
Կառավարման հանձնաժողովի հաստատած առաջարկությունը անդամ երկրներին կոչ է անում ընդունել տեղական իշխանությունների ֆինանսական ինքնիշխանության ընդհանուր ընկալում և ապահովել, որ Խարտիայի 9-րդ հոդվածը կիրառվի: Այն կքննարկվի և կդրվի հաստատման նոյեմբերին կայանալիք Կոնգրեսի 35-րդ նստաշրջանի ընթացքում:

The full implementation of the Charter, a guarantee for adequate financial resources
Anthony BUCHANAN (United Kingdom) presented the report on “Coping with the debt burden”, on behalf of Heather McVEY (United Kingdom, SOC), to the members of the Governance Committee, in Covasna County, Romania, on 30 May 2018. “The right of local authorities to adequate financial resources of their own is a key principle of the European Charter of Local Self-Government, enshrined in its Article 9. This article also introduces the principle of proportionality: any transfer of responsibilities must be accompanied by resources corresponding to the new powers and services to be provided,” he stated.
“Local taxation is also a key element of the financial autonomy of local authorities, as genuinely local taxes allow municipalities to raise revenues according to their decisions and policies. The capacity of local governments to generate revenue is thus an excellent indicator of their financial autonomy,” he underlined.
Mr. BUCHANAN stressed that, in some Council of Europe member states, the fiscal capacity of local authorities is extremely limited and some of them still do not guarantee the principle of sufficient municipal finance. “In 6 member states we found that, even where local authorities are free to provide services or to dispose of revenues generated at the local level, the latter are no longer sufficient to cover the cost of services, thus going against the principle of proportionality,” he added.
The draft recommendation approved by the Governance Committee calls on member states to adopt a common understanding of the financial autonomy of local authorities and to ensure that Article 9 of the Charter is applied. It will be discussed, for adoption, during the 35th Congress Session, in November 2018.
Source: https://www.coe.int/en/web/congress/-/the-full-implementation-of-the-charter-a-guarantee-for-adequate-financial-resources