Համագործակցություն քաղաքների կայուն զարգացման ուղղությամբ. ընդհանուր մարտահրավերներ, ընդհանուր լուծումներ
17.06.2019
Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի համայնքների միության կողմից՝ Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի/Visegrad Fund ֆինանսական աջակցությամբ:
Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամը/Visegrad Fund դոնոր կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 2000 թ.-ին Վիշեգրադի խմբի երկրների կառավարությունների կողմից՝ Չեխիա, Հունգարիա, Լեհաստան և Սլովակիա, որպեսզի նպաստի տարածաշրջանային համագործակցությանը Վիշեգրադի մարզում (V4), ինչպես նաև V4 տարածաշրջանի և այլ երկրների միջև, մասնավորապես Արևմտյան Բալկանների և Արևելյան գործընկերության շրջաններում: Հիմնադրամի առաքելությունը Կենտրոնական Եվրոպայում տարածաշրջանային կայուն համագործակցությանը միտված գաղափարների առաջմղումն է:
Ծրագրի գործընկերներն են.
Լեհաստանի քաղաքների ասոցիացիա/Związek Miast Polskich, Սլովակիայի քաղաքների միություն/ Union of Towns and Cities of Slovakia, Հունգարիայի տեղական իշխանությունների ազգային ասոցիացիա/Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége, Ռադլոյի քաղաքապետարան/Rádlo municipality:
Լեհաստանի քաղաքների ասոցիացիան/Związek Miast Polskich Լեհաստանի քաղաքների ասոցիացիան գործունեություն է ծավալում 1990 թվականից: Այն աջակցում է լեհական քաղաքների տնտեսական և   սոցիալ-մշակութային զարգացմանը, ասոցիացիան առաջարկում է փորձաքննություն և էական աջակցություն, ռազմավարական կառավարման աջակցություն, փորձի փոխանակում:
Սլովակիայի քաղաքների միությունը/ Union of Towns and Cities of Slovakia Սլովակիայի քաղաքների միությունը տեղական ինքնակառավարման ոլորտում մոտ 25 տարվա գործունեության փորձ ունի: Այն խթանում է քաղաքների դերը Սլովակիայում ապակենտրոնացման և պետական կառավարման համակարգի արդիականացման գործընթացում, ապահովում, ղեկավարում և համակարգում է քաղաքների փոխադարձ համագործակցությունը ընդհանուր հիմնախնդիրների լուծման գործում ՝ լիակատար պատասխանատվությամբ տարածաշրջանի զարգացման համար, մշակում ռազմավարական և զարգացման կարևորագույն փաստաթղթեր և ազգային ծրագրեր: Միությունն աջակցում և համակարգում է քաղաքների փոխադարձ համագործակցությունը տեղական և տարածաշրջանային զարգացման ծրագրերում:
Հունգարիայի տեղական իշխանությունների ազգային ասոցիացիան/Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége Հունգարիայի տեղական իշխանությունների ազգային ասոցիացիան   հիմնվել է 2009 թվականին՝ որպես Քաղաքապետերի ակադեմիա, որն առաջարկում է դասընթացներ քաղաքապետերի և քաղաքապետարանների փորձագետների համար: Կազմակերպությունը զգալիորեն   նպաստել է տեղական իշխանությունների ժողովրդավարացմանը, նրանց կոմունալ և տեղական ռեսուրսների ամրապնդմանը: Կազմակերպության անդամներն են ավելի քան 1600 տեղական   ինքնակառավարման մարմիններ: Իր անդամներին կազմակերպությունն առաջարկում է տարբեր ծառայություններ՝ օժանդակություն օտարերկրյա տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համագործակցությանը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների լավագույն փորձի խթանում և այլն:
Ռադլոյի քաղաքապետարանը/Rádlo municipality տիպիկ ծայրամասային քաղաքային մինիցիպալիտետ է Լիբերեկ շրջանում: Ռադլոյի մասին առաջին վկայությունը պատմությունից հայտնի է 1419   թվականին: Համայնքը հիմնադրվել է 1938 թվականին:
Հայաստանի համայնքների միության կողմից իրականացվող ծրագրի նպատակներն են.
1. Աջակցել համայնքներին աշխատակազմերի կարողությունների զարգացման հարցում:
3. Նպաստել ասոցիացիաների և քաղաքապետարանների միջև համագործակցությունը՝ հիմնված փորձաքննության փոխանակման վրա:
Երևանում միջազգային փորձագետների կողմից վերապատրաստվել է համայնքի ղեկավարների, համայնքային ծառայողների և ավագանիների ևս մեկ խումբ
Միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ Երևանում անցկացվել է սեմինար-վերապատրաստում համայնքի ղեկավարների, ավագանու անդամների և համայնքային ծառայողների համար
Որքանո՞վ էին արդյունավետ գործում ՏԻՄ-երը COVID-19 համավարակի տարածման օրերին. այս և այլ հարցերով վեբինար
Վեբինար. քննարկվեցին Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի դրույթներ և տեղական ժողովրդավարության վիճակը Հայաստանում
Կանցկացվի «COVID-19․մարտահրավերներ տեղական իշխանությունների համար» թեմայով վեբինար
Մասնակցության հրավեր. «Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիան և տեղական ժողովրդավարության վիճակը Հայաստանում» թեմայով վեբինար
Տասնյակ համայնքի ղեկավարներ, ավագանու անդամներ, ՀԿ ներկայացուցիչներ մասնակցեցին ՏԻՄ ֆինանսական հիմնահարցերի վերաբերյալ վեբինարի
Ի՞նչ կարգավորումներ են նախատեսված ՏԻՄ նոր օրենքում. իրավական թեմաներով վեբինար
«COVID-19․մարտահրավերներ տեղական իշխանությունների համար». ի՞նչ դասեր քաղեցին տեղական իշխանությունները
Հուլիսի 30. «Տեղական ինքնակառավարման արդիական ֆինանսական հիմնահարցերը ՀՀ-ում» թեմայով վեբինարի մասնակցության հրավեր
Պետական մարմինների լիազորությունների ապակենտրոնացում, ֆիսկալ ապակենտրոնացում. կայացավ ՏԻՄ ֆինանսական հիմնահարցերի վերաբերյալ վեբինար
Ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում, ՏԻՄ-երի լիազորություններ. իրավական թեմաներով վեբինար
Անցկացվեց «Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիան և տեղական ժողովրդավարության վիճակը Հայաստանում» թեմայով վեբինար
Հուլիսի 24. «Տեղական ինքնակառավարման արդիական ֆինանսական հիմնահարցերը ՀՀ-ում» թեմայով վեբինարի մասնակցության հրավեր
Անցկացվեց «Տեղական ինքնակառավարման արդիական ֆինանսական հիմնահարցերը ՀՀ-ում» թեմայով վեբինար
«Տեղական ինքնակառավարման արդիական իրավական հիմնահարցերը ՀՀ-ում» թեմայով առցանց վեբինար
«Տեղական ինքնակառավարման արդիական ֆինանսական հիմնահարցերը ՀՀ-ում» թեմայով վեբինարի մասնակցության հրավեր
Վեբինարներ՝ համայնքի ղեկավարների, ավագանու անդամների, համայնքային ծառայողների և այլ շահագրգիռ անձանց համար
Տեղական ինքնակառավարման ոլորտում Հայաստանի և Լեհաստանի ընդհանուր խնդիրները. համայնքների համաչափ զարգացում
«Մեզ համար ամենակարևորը համայնքի բնակչի ձայնի իրավունքն է»․ Լեհաստանի Պիլա քաղաքի քաղաքապետ
Հայաստանի համայնքների միության տնօրենի և Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրենի հանդիպում

The project is implemented by Union of Communities of Armenia with financial support of Visegrad Fund.
The Visegrad Fund is an international donor organization, established in 2000 by the governments of the Visegrad Group countries—Czechia, Hungary, Poland and Slovakia to promote regional cooperation in the Visegrad region (V4) as well as between the V4 region and other countries, especially in the Western Balkans and Eastern Partnership regions. The mission of the Fund is to promote ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
Project Partners:
Związek Miast Polskich, Union of Towns and Cities of Slovakia, Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége, Rádlo municipality.
Związek Miast Polskich: Since 1990 the Association of Polish Cities has featured prominently in the most recent history of the revived local self-government in Poland. The APC supports economic and socio-cultural development of Polish cities. APC disseminates good practices in modern and innovative governance of communities of citizens. APC offers expertise and substantive support, strategic management assistance, experience exchange.
Union of Towns and Cities of Slovakia has solid experience of about 25 years. It promotes the role of cities in the process of decentralization and public administration modernization in Slovakia, ensures, manages and coordinates mutual cooperation of cities in common problems solving with full responsibility for development of region, develops crucial strategic and development documents and national programs, supports and coordinates mutual cooperation of cities in programs of local and regional development especially with focus on implementation of Covenant of Mayors for Climate and Energy target.
Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége: Hungarian National Association of Local Authorities (TÖOSZ) elaborates with its wide-range national and international Partners effective capacity-building tools for elected and professional leaders of local governments. It has established in 2009 the Mayors Academy, which offers trainings for Mayors and experts of municipalities. TÖOSZ significantly contributed to the acquisition of the democratic exercise of power since 30 years, the strengthening of communal and local resources. TÖOSZ has more than 1600 local governments as members and offers different services; assistance for cooperation with foreign local governments, promotion of Best Practices of Local Governments, etc.
Rádlo municipality is a typicall urban municipality. The community is in the area, charged with municipal authority: Jablonec nad Nisou. The first evidence of Radlo is known in history in 1419. The community was founded in 1938.
About the project
In framework of the project called “Colloboration towards sustainable development of cities - Common Challenges, Common Solutions” trainings will be organized attended by the experts from V4 countries, which will assist to capacities development and experience sharing with elected officials and specialists from target communities of Armenia.
Through decentralised cooperation with Vishegrad 4 countries the project will promote capacity development of mayors and decentralised development helping to create smart cities. The generated long term cooperation between associations and municipalities will be based on expertise sharing, facing future challenges together, realising projects together.
A study tour of selected group from Armenia to Poland will be held which will help to further development of the capacities and understanding of European model.
Then the Forum entitled "Cooperation towards Smart Cities" will be held in Armenia. The partners form Vishegrad countries, experts, mayors and officials will attend the Forum during which memorandums between 4 partner Associations will be signed.